Giro d'Italia Donne: van Vleuten nową liderką

Utytułowana Holenderka Annemiek van Vleuten z grupy Movistar wygrała w Cesenie czwarty etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia Donne i została nową liderką klasyfikacji generalnej. Najlepsza z Polek Karolina Kumięga (Valcar-Travel&Service) zajęła 21. miejsce.

Poniedziałkowy etap, po jednym dniu przerwy, liczył 121 kilometrów - zaczynał się i kończył w Cesenie.

Van Vleuten, triumfatorka kobiecego Giro d'Italia z 2018 i 2019 roku, wyprzedziła o jedną sekundę Hiszpankę Mavi Garcię (UAE Team ADQ), a o 43 s Włoszkę Marta Cavalli (FDJ).

Kolejne zawodniczki przyjechały z dużą stratą za tą trójką. Kumięga, 21. na mecie, straciła do triumfatorki ponad 11 minut.

W klasyfikacji generalnej Van Vleuten, która w październiku skończy 40 lat, wyprzedza Hiszpankę Garcię o 25 sekund. Kumięga awansowała na 31. pozycję - prawie 12 minut straty.

Doświadczona Holenderka odniosła swoje 90. zwycięstwo w karierze, a w historii Giro zanotowała dwunasty etapowy triumf.

W 10-etapowej imprezie zaliczanej do cyklu WorldTour, najdłuższym wyścigu kobiet, wystartowało ponad 140 zawodniczek. W stawce są trzy Polki. Oprócz Kumięgi również Marta Jaskulska (Liv Racing Xtra) i Marta Lach (Ceratizit-WNT). Zajmują dalsze lokaty w klasyfikacji generalnej.

Po trzech etapach na Sardynii kolumna wyścigu przeniosła się do kontynentalnej części Włoch. Zakończenie 10 lipca w Padwie.