Polscy siatkarze zagrają w ME U–18. Skład na turniej w Gruzji

Siatkówka
Polscy siatkarze zagrają w ME U–18. Skład na turniej w Gruzji
fot. CEV
Polscy siatkarze zagrają w mistrzostwach Europy U18.

W środę wieczorem reprezentacja Polski poleciała do Tbilisi, gdzie w sobotę rozpoczną się mistrzostwa Europy U–18. Kadra Polaków oparta jest na siatkarzach, którzy w ubiegłorocznych ME U–17 zdobyli brązowy medal. Ich trenerem był wówczas Konrad Cop, a po nim drużynę przejął Maciej Bartodziejski. Poznaliśmy skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy kadetów.

– W porównaniu do ostatnich mistrzostw, w których grali, zawodnicy zrobili postępy. W młodzieżowej siatkówce rok to bardzo dużo czasu – podkreśla Bartodziejski. Jego podopieczni zapewnili sobie awans do imprezy w Gruzji już w listopadzie 2021 roku na turnieju EEVZA w Erywaniu.

 

Zobacz także: Terminarz mistrzostw Europy U–18 siatkarzy. Kiedy mecze?

 

W ostatniej fazie przygotowań reprezentacja U–18 rozegrała pięć sparingów, przegrywając w nich tylko dwa sety - po jednym z Czechami i Brazylią.

 

– Trudno powiedzieć o atutach naszej drużyny. Ważna jest zespołowość i wyrównany skład. Każdy, kto wchodzi na boisko, może wnieść coś do gry. Nie ma tak, że siedmiu jest do grania, a reszta do stania w kwadracie. Wyjściową szóstkę trzeba wygrać, ale zapewniam, że niedużo bym się pomylił, gdyby wyszedł ktoś inny. Jestem pewny, że każdy utrzyma wysoki poziom – tłumaczy Bartodziejski. Na pewno atutem polskich siatkarzy są warunki fizyczne: najniższy zawodnik z pola ma 194 cm wzrostu, a atakujący i jeden przyjmujący mierzą ponad 2 m.

 

Dzięki naciskom na europejską federacją (CEV), przede wszystkim z PZPS, przed sezonem reprezentacyjnym zmieniono zasady i we młodzieżowych grupach można zabrać na mistrzowskie turnieje 14 zawodników, a nie 12 jak do tej pory. To ułatwi pracę trenerom, bo możliwości wyboru będą większe.

 

– Mieliśmy problem z ustaleniem kadry, bo to nie są łatwe decyzje. Musieliśmy się dużo zastanawiać, bo grupa była bardzo wyrównana. Zdecydowaliśmy, że z zespołu, który brał udział w ostatnich zgrupowaniach w domu zostaną Olek Nowik i Kamil Urbańczyk – wylicza trener i dodaje, że siedmiu siatkarzy uczy się i trenuje w SMS PZPS w Spale.

 

Polska trafiła w mistrzostwach do grupy II. Teoretycznie trudniejszej, bo są w niej: Słowenia, ubiegłoroczny mistrz, Włosi, którzy zajęli czwarte miejsce i Bułgarzy - piąte. Ze ścisłej czołówki brakuje jedynie wicemistrza - Rosji.

 

– Szukamy materiałów ze sparingów naszych rywali. Z Niemcami grali Brazylijczycy i ich ograli. Nie ma się jednak co sugerować. Plan jest tak ułożony, że ostatnie dwa spotkania rozegramy z teoretycznie najsilniejszymi przeciwnikami – podkreśla Bartodziejski. Do półfinału awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy.

 

Skład reprezentacji Polski na ME U18 Gruzja 2022:

 

rozgrywający: Mateusz Szpernalowski, Artur Becker
przyjmujący: Stanisław Chaciński, Artur Brzostowicz, Bartłomiej Potrykus, Mateusz Jańczyk, Jakub Serewis
atakujący: Szymon Patecki, Igor Rybak
środkowi: Wiktor Przybyłek, Wiktor Gołębiowski, Jakub Nowak
libero: Jakub Kubacki, Maksymilian Granieczny.

 

Sztab szkoleniowo-medyczny:

 

I trener: Maciej Bartodziejski;
II trener: Maciej Zendeł;
trener główny SPS Spała: Sebastian Pawlik;


lekarz: Krzysztof Zając;
fizjoterapeuta: Marcin Pilecki;


statystyk: Jakub Nalepka.

RM, Polsat Sport, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie