Tour de France: Wout van Aert wygrał etap, Tadej Pogacar powiększa przewagę

Wout Van Aert wygrał 8. etap Tour de France.

Belg Wout van Aert z ekipy Jumbo-Visma wygrał w Lozannie ósmy etap Tour de France. Trzecie miejsce zajął lider wyścigu Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), którego na ostatnich kilometrach rozprowadzał Rafał Majka.

Już na ulicach Lozanny, gdzie trasa prowadziła pod górę, Majka narzucił mocne tempo, co sprawiło, że w czołówce zostało niespełna 30 kolarzy. Polak był na czele jeszcze 500 metrów przed metą. Finisz wygrał lider klasyfikacji punktowej van Aert, odnosząc drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznej edycji.

Drugie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews (BikeExchange), a trzecie - Pogacar, który dzięki bonifikacie umocnił się na pozycji lidera wyścigu.

Pogacar zdobył nad najgroźniejszymi rywalami dodatkowe cztery sekundy przewagi. Drugiego w klasyfikacji Duńczyka Jonasa Vingegaarda (Jumbo-Visma) wyprzedza już o 39 sekund, a trzeciego Brytyjczyka Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers) o 1.14. Słoweniec nie ukrywał jednak, że jest lekko rozczarowany. W czwartek i piątek to on odbierał gratulacje za wygranie etapu.

Etap miał spokojny przebieg, nie licząc dużej kraksy, do której doszło niedługo po starcie. Najbardziej ucierpiał w niej Amerykanin Kevin Vermaerke (Team DSM), który musiał wycofać się z wyścigu. Zrezygnował z dalszej jazdy również Włoch Gianni Moscon (Astana).

W kraksę zamieszany był Pogacar. Słoweniec musiał gonić peleton z pomocą kolegów z UAE Team Emirates.

Ekipy Jumbo-Visma i BikeExchange nie pozwoliły zdobyć uciekającym trzem kolarzom przewagi większej niż trzy i pół minuty. Ostatni z nich, Brytyjczyk Fred Wright (Bahrain Victorious) został doścignięty ok. 4 km przed metą.

Przed startem w miejscowości Dole poinformowano o dwóch pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem w peletonie "Wielkiej Pętli". Z tego powodu wycofano z rywalizacji Francuza Geoffreya Boucharda (AG2R-Citroen) oraz kolegę klubowego Pogacara i Majki - Norwega Vegarda Stake Laengena. W wyścigu pozostało 168 kolarzy.