Polska ograła Słowenię! Udane zakończenie turnieju w Gdańsku

Polscy siatkarze odnieśli dziesiąte zwycięstwo w VNL 2022.

Polscy siatkarze wygrali w Gdańsku ze Słowenią 3:1 w swym ostatnim meczu fazy zasadniczej Ligi Narodów. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia zakończyli tę część rozgrywek z bilansem dziesięć zwycięstw – dwie porażki i zajęli drugie miejsce w tabeli. W ćwierćfinale turnieju finałowego (20–24 lipca, Bolonia) zmierzą się z reprezentacją Iranu.

Słoweńcy walczyli w tym meczu o awans do turnieju finałowego. Polacy wyjazd do Bolonii mieli już zapewniony, mogli jednak awansować w tabeli. Cele były inne, mimo to gospodarze zdecydowanie lepiej rozpoczęli to spotkanie i błyskawicznie wypracowali sporą zaliczkę (7:2). Siatkarze ze Słowenii próbowali nawiązać walkę, ale właściwie tylko do przerwy technicznej. Po niej poszła seria pięciu wygranych akcji przy zagrywkach Kamila Semeniuka, po której Polska prowadziła 19:10. Po asie serwisowym Jakuba Kochanowskiego różnica wynosiła już dziesięć oczek (22:12). Zdecydowane zwycięstwo biało-czerwonych przypieczętował atak Mateusz Bieńka ze środka (25:14).

Druga odsłona to zdecydowanie lepsza postawa Słoweńców, którzy wzmocnili zagrywkę i uzyskali przewagę na początku seta. Po dwóch asach Toncka Sterna Polacy przegrywali 7:11. Odrobili straty w środkowej części seta (14:14), ale długo nie byli w stanie uzyskać przewagi. Dopiero w końcówce po raz pierwszy wyszli na prowadzenie – 23:22, po akcji dwóch środkowych; Kochanowski popisał się mocną zagrywką, a Bieniek zaatakował z przechodzącej piłki. Bieniek wywalczył również piłkę setową, a punktowy blok w kolejnej akcji ustalił wynik na 25:23.

Po porażce w drugiej partii siatkarze ze Słowenii stracili szanse na awans do czołowej ósemki, nie mogli już wyprzedzić Holandii. Mimo tego nie zamierzali odpuszczać. Nadal dobrze prezentowali się w polu zagrywki i toczyli wyrównaną walkę z reprezentacją Polski. Na przerwę schodzili przy dwóch punktach przewagi (12:10), później jeszcze ją powiększyli (19:16). Polacy złapali kontakt po asie serwisowym Tomasza Fornala (20:19). Końcówkę jednak po swojej myśli rozegrali Słoweńcy, a ich zwycięstwo stało się faktem, gdy punkt z ataku zdobył Klemen Cebulj (23:25).

Set numer cztery od początku toczył się przy wyraźnej przewadze Polaków, którzy z pięcioma oczkami zaliczki schodzili na przerwę (12:7). W dalszej części seta biało-czerwoni utrzymywali przewagę, choć tempo i dramaturgia spotkania wyraźnie spadły. W końcówce gospodarze kontrolowali sytuację, spokojnie zmierzając po wygraną. Piłkę meczową wywalczył asem serwisowym Bartosz Kurek (24:14). Polacy co prawda przegrali trzy kolejne akcje, ale efektowny blok Polaków zakończył rywalizację (25:17).

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (23), Kamil Semeniuk (13) – Polska; Tonček Štern (20) – Słowenia. Polacy lepiej punktowali w ataku, blokiem (13–6) i w polu zagrywki (9–7); popełnili też mniej błędów własnych od rywali.

Polscy siatkarze w fazie zasadniczej odnieśli dziesięć zwycięstw i ponieśli dwie porażki. Wywalczyli 31 punktów, co dało drugie miejsce w tabeli za reprezentacją Włoch.

Rywalizację rozpoczęli na turnieju w Ottawie (7–12 czerwca), gdzie w czterech występach odnieśli trzy zwycięstwa – 3:0 z Argentyną, 3:0 z Bułgarią, 3:1 z Francją i ponieśli jedną porażkę – 1:3 z Włochami. W drugiej serii zmagań rywalizowali w Sofii (21–26 czerwca), gdzie wygrali wszystkie mecze – 3:1 z Brazylią, 3:0 z Kanadą, 3:0 z Australią i 3:1 z USA. Na zakończenie tej części VNL 2022 zagrali w Gdańsku (5–10 lipca). W Ergo Arenie przegrali 2:3 z Iranem i odnieśli trzy zwycięstwa – 3:0 Chinami, 3:0 z Holandią oraz 3:1 ze Słowenią.