MKOl rozważa wykluczenie Rosji i Białorusi z igrzysk olimpijskich

Inne
MKOl rozważa wykluczenie Rosji i Białorusi z igrzysk olimpijskich
fot. PAP
MKOl

Międzynarodowy Komitet Olimpijski może wykluczyć sportowców z Rosji oraz Białorusi z udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. To reakcja na rosyjską agresję, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

W lutym MKOl zalecił, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosji i Białorusi udziału w jakichkolwiek rozgrywkach. Na początku lipca natomiast przewodniczący komitetu Thomas Bach zapowiedział w Kijowie potrojenie pomocy finansowej dla ukraińskich sportowców, aby mogli "podnieść wysoko swoją flagę" podczas igrzysk w 2024 i 2026 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Międzynarodowy Komitet Olimpijski potroi pomoc dla ukraińskich sportowców

 

- Decyzja w sprawie kwalifikacji sportowców z tych dwóch krajów będzie musiała zostać podjęta i przypuszczam, że nastroje są takie, by nie dopuścić Rosji oraz Białorusi do kwalifikacji - powiedział brytyjskim mediom Craig Reedie, członek MKOl.

 

W związku z wykluczeniem rosyjskich oraz białoruskich sportowców z większości imprez sportowych nie będą oni mieli możliwości uzyskać kwalifikacji do zbliżających się IO w Paryżu. W maju Bach przyznał, że nie wiadomo, czy Rosjanie zostaną dopuszczeni do rywalizacji. Należy jednak podkreślić, że rosyjscy członkowie MKOl-u nie zostali wykluczeni ze spotkań dotyczących IO, komitet nie nałożył również żadnych sankcji na Rosyjski Komitet Olimpijski.

 

Spośród dyscyplin obecnych w programie olimpijskim tylko w kolarstwie, tenisie oraz judo dopuszcza się Rosjan oraz Białorusinów do rywalizacji, jednak według Reediego wątpliwe jest, by nawet w tych sportach zostali oni dopuszczeni do kwalifikacji do IO.

 

- Trudno będzie w połowie kwalifikacji powiedzieć wszystkim już zakwalifikowanym sportowcom "zmieniliśmy zasady". To wyzwanie dla federacji, które już zadecydowały o wykluczeniu Rosjan oraz Białorusinów z turniejów - przyznał Reedie.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: MKOl zignoruje wojnę?

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie