MŚ w szermierce: Trzy szpadzistki i dwóch szablistów w czołowej "64"

Trzy polskie szpadzistki i dwóch szablistów awansowało do czołowej "64" turniejów indywidualnych rozpoczętych w piątek w Kairze szermierczych mistrzostw świata.

Z eliminacji grupowych szpadzistek zwolniona była zajmująca 12. lokatę w światowym rankingu Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków).

Z trzech pozostałych Biało-Czerwonych najlepiej spisała się Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice). Brązowa medalistka niedawnych mistrzostw Europy wygrała wszystkie sześć pojedynków i z bilansem trafień plus 18 od razu dostała się do turnieju głównego.

Magdalena Pawłowska i Kamila Pytka (obie AZS AWF Warszawa) musiały szukać szansy w eliminacjach bezpośrednich. Pierwsza z nich wygrała dwie walki - ze Szwedką Emelie Mumm 15:12 oraz Serbką Janą Grijak 15:11 - i przebiła się do 1/32 finału. Z kolei Pytka najpierw wygrała z Chilijką Paulą Vasquez 15:6, ale następnie uległa Kirii Tikanah Abdul Rahman z Singapuru 11:15 i została sklasyfikowana na 76. miejscu wśród 158 startujących.

Pawłowska w 1/32 finału spotka się w poniedziałek z liderką klasyfikacji szpadzistek Injeong Choi. 32-letnia Koreanka, dwukrotna mistrzyni Azji, w tym sezonie w trzech z czterech zawodów Pucharu Świata była na podium, a dwa wygrała, m.in. w maju w Katowicach.

Rywalką Knapik-Miazgi, dwukrotnej medalistki mistrzostw Europy, zmierzy się z 57. na liście światowej Rumunką Gretą Veres, a Swatowska-Wenglarczyk rozpocznie zmagania w zasadniczej części turnieju od meczu z Yik Hei Coco Lin z Hongkongu, która jest 86. w tym zestawieniu.

Z czterech polskich szablistów do najlepszej "64" przebili się Szymon Hryciuk (AZS AWF Katowice) i Krzysztof Kaczkowski (ZKS Sosnowiec). Odpadli Piotr Szczepanik (MUKS Victor Warszawa) i Olaf Stasiak (KKSz Konin).

Hryciuk, ubiegłoroczny brązowy medalista MŚ juniorów, w decydującym pojedynku eliminacyjnym pokonał Ukraińca Bohdana Płatonowa 15:10. Z kolei tegoroczny mistrz kraju Kaczkowski wygrał z Saudyjczykiem Alim Albahranim 15:10.

W poniedziałek w 1/32 finału Hryciuk zmierzy się z trzecim szablistą mistrzostw świata w 2018 roku w chińskim Wuxi Koreańczykiem Junho Kimem, a Kaczkowski trafił na doświadczonego Węgra Andrasa Szatmariego. Obaj rywale Polaków plasują się w czołowej "20" listy światowej.

Szczepanik w kwalifikacjach bezpośrednich najpierw pokonał Rumuna Codrina Cozmuleanu 15:13, a następnie przegrał z Sze Long Aaron Ho z Hongkongu 6:15 i zajął 93. lokatę. Natomiast Stasiak w grupie wygrał tylko jedną z sześciu walk i nie awansował do fazy pucharowej plasując się na 118. pozycji.

W sobotę do kwalifikacji, do wyłonienia czołowej "64", w rozgrywanych po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 przystąpią florecistki i szpadziści.

Łączny dorobek polskich szermierzy w MŚ to 87 medali - 37 indywidualnych (8 złotych, 12 srebrnych, 17 brązowych) i 50 drużynowych (9-16-25).