PKO BP Ekstraklasa: Raków Częstochowa rozpoczął sezon od wygranej

Raków Częstochowa pokonał Wartę Poznań 1:0 w meczu otwierającym sezon 2022/2023 w PKO BP Ekstraklasie. Jedynego gola strzelił Vladislavs Gutkovskis.

W składzie gospodarzy zabrakło Patryka Kuna, który doznał urazu w pojedynku o Superpuchar z Lechem. Na jego pozycję został przesunięty Chorwat Fran Tudor, a w roli prawego wahadłowego w wyjściowej jedenastce znalazł się Rumun Deian Sorescu.

Raków rozpoczął mecz z dużym animuszem, ale miał kłopoty z przedostaniem się pod bramkę Warty. Goście grali bardzo uważnie w obronie i bez większych kłopotów przerywali chaotyczne akcje częstochowian. Najwięcej kłopotów sprawiał Warcie Mateusz Wdowiak, ale i on nie był w stanie stworzyć poważniejszego zagrożenia pod poznańską bramką.

Najlepszą okazję na uzyskanie prowadzenia Raków miał w 36. minucie, gdy Hiszpan Ivi Lopez odegrał piłkę do wychodzącego za plecy obrońców Vladislavsa Gutkovskisa, ale szybszy od Łotysza był Adrian Lis i zażegnał niebezpieczeństwo.

Tymczasem Warta też miała swoje szanse i niewiele brakowało, a w drugiej minucie czasu doliczonego do pierwszej połowy objęłaby prowadzenie - z prawej strony pola karnego główkował Miłosz Szczepański (były piłkarz Rakowa), lecz trafił w poprzeczkę.

Jeszcze przez kilkanaście minut po przerwie lepiej spisywali się goście, którzy próbowali zaskoczyć Vladana Kovacevicia uderzeniami z dystansu. Strzał Szczepańskiego w 49. min został zablokowany, a w 50. Fin Robert Ivanov posłał piłkę za wysoko, a przy ponownej próbie Szczepańskiego w 52. piłka o centymetry minęła spojenie słupka i poprzeczki.

Po mniej więcej godzinie gry przewagę zaczęli zyskiwać częstochowianie, wśród których uaktywnił się Lopez. W 60. min Lis obronił mocny strzał Sorescu, w 63. wygrał pojedynek sam na sam z Gutkovskisem, a w 65. złapał piłkę po główce Wdowiaka.

W 77. minucie Lopez, król strzelców poprzedniego sezonu, z bliska strzelił wprost w Lisa, a potem Fabio Sturgeon posłał piłkę wysoko ponad bramką.

Wreszcie w 80. min Raków przeprowadził akcję, która przesądziła o losach meczu. Podanie z prawego skrzydła otrzymał Gutkovskis i strzałem po ziemi pokonał Lisa. Warta jeszcze próbowała walczyć o remis, w czym duży udział miał Jakub Kiełb, ale bezskutecznie.

Był to dziewiąty mecz Rakowa z Wartą od roku 2016, na trzech poziomach rozgrywek, i po raz dziewiąty wygrała ekipa z trenera Marka Papszuna.

Raków Częstochowa - Warta Poznań 1:0 (0:0)

Bramki: Gutkovskis 80

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic - Bogdan Racovitan, Zoran Arsenic, Milan Rundic - Deian Sorescu (81. Wiktor Długosz), Giannis Papanikolaou, Ben Lederman, Fran Tudor (67. Fabio Sturgeon) - Mateusz Wdowiak (81. Władysław Koczerhin), Ivi Lopez (85. Fabian Piasecki), Vladislavs Gutkovskis (85. Sebastian Musiolik)

Warta Poznań: Adrian Lis - Robert Ivanov, Dawid Szymonowicz, Dimitris Stavropoulos - Jan Grzesik, Michał Kopczyński, Mateusz Kupczak (71. Jakub Kiełb), Konrad Matuszewski (90+1. Michał Jakóbowski) - Miłosz Szczepański (56. Jayson Papeau), Niilo Maenpaa, Milan Corryn

Żółte kartki: Tudor - Kiełb