ME U–18 siatkarzy: Ósme miejsce reprezentacji Polski

Polska przegrała z Czechami 2:3.

Reprezentacja Polski siatkarzy przegrała ostatni mecz w rozgrywanych w Gruzji mistrzostwach Europy U–18. Polacy ulegli 2:3 reprezentacji Czech i zakończyli turniej na ósmym miejscu.

Niestety, im dłużej trwały mistrzostwa, tym młodzi polscy siatkarze grali gorzej. W sobotnim spotkaniu przegrali z Belgią i stracili szansę na kwalifikację do mistrzostw świata. W ostatnim występie w Tbilisi zmierzyli się z Czechami, których pokonali w meczach sparingowych. Tym razem jednak to rywale byli lepsi, mimo bardzo dobrej postawy Igora Rybaka i Bartłomieja Potrykusa. Zabrakło wsparcia od Stanisława Chacińskiego, lidera drużyny, który grał tylko w pierwszym secie. A to najważniejszy zawodnik w ofensywie biało-czerwonych.

Gra polskiej drużyny falowała. W czwartym secie, wygranym 25:13, Polacy mieli 75-procentową skuteczność, a w tie-breaku o ponad połowę niższą, mimo bardzo dobrego przyjęcia zagrywki i tylko dwóch błędów. Przede wszystkim Czesi byli lepsi w pierwszej akcji po pozytywnym przyjęcia zagrywki (62% skuteczności przy tylko 45% Polski).

W fazie grupowej rozgrywanego w Gruzji turnieju reprezentacja Polski U–18 odniosła trzy zwycięstwa, poniosła dwie porażki i wywalczyła 9 punktów. Polacy pokonali Grecję 3:1, Niemcy 3:0 i Słowenię 3:1; przegrali natomiast z Bułgarią 1:3 i Włochami 1:3. To dało trzecie miejsce w grupie II i brak awansu do półfinału. Biało-czerwonym pozostała rywalizacja o miejsca 5–8, którą rozpoczęli od porażki 0:3 z Belgią. Kolejna przegrana – 2:3 z reprezentacją Czech oznacza, że polscy siatkarze zakończyli imprezę na ósmym miejscu.

Polska – Czechy 2:3 (19:25, 25:17, 21:25, 25:13, 12:15)

Polska: Mateusz Szpernalowski, Bartłomiej Potrykus, Kamil Urbańczyk, Igor Rybak, Stanisław Chaciński, Wiktor Gołębiowski – Maksymilian Granieczny (libero) oraz Artur Becker, Jakub Serewis, Szymon Patecki.