Rajd Estonii: Kalle Rovanpera najszybszy, Kajetan Kajetanowicz piąty w WRC2

Moto
Kalle Rovanpera wygrał Rajd Estonii.

Lider cyklu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd Estonii, siódmą rundę samochodowych mistrzostw świata. To jego piąta wygrana w tegorocznym sezonie. Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2) zajął piąte miejsce w kategorii WRC2.

Drugi ze stratą 1.00,9 był Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1), trzeci Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1) - strata 1.55,7.

21-letni Rovanpera, który w Estonii wygrał 13 z 24 rozegranych odcinków specjalnych, w tym roku, gdy w całym cyklu nie startuje już ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier, uznał wyższość rywali tylko w otwierającym sezon Rajdzie Monte Carlo, gdy najszybszy był dziewięciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb i na Sardynii, gdzie przegrał z Tanakiem.

W Estonii wielu kierowcom problemy sprawiła aura. Padał deszcz, momentami ulewny, szutrowe nawierzchnie odcinków specjalnych zamieniły się w błotne, bardzo śliskie trakty, na których trudno było utrzymać samochód. Przekonał się o tym na przedostatnim OS-ie walczący w WRC2 rywal Kajetana Kajetanowicza Boliwijczyk Marco Bulacia (Skoda Fabia Rally2). Zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji swojej kategorii i walcząc o miejsce na podium na mecie pojechał w błocie za szybko, wypadł z drogi, dachował. Samochód został poważnie uszkodzony, kierowcę i pilota uratowała klatka bezpieczeństwa.

Ostatni odcinek Power Stage kierowcy pokonywali w ulewnym deszczu, wycieraczki nie zbierały wody. OS wygrał Rovanpera zdobywając dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji mistrzostw świata.

- Było świetnie, mieliśmy doskonale przygotowany samochód, dziękuję za to zespołowi. Wygrać tutaj nie było łatwo, rywale byli bardzo groźni, na szutrach jeżdżą bardzo szybko - powiedział Rovanpera na mecie. Fin zanotował siódme zwycięstwo w karierze w mistrzostwach świata, zapewnił Toyocie 74. triumf w WRC.

Kajetanowicz uplasował się w swojej kategorii WRC2 na 5. pozycji. Zwyciężył Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2), który w klasyfikacji generalnej zajął 8. lokatę. "Kajto" stracił do Mikkelsena 5.06,9, w generalce był 12.

Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2), który pierwszego dnia uszkodził zawieszenie i poniósł znaczne straty, ostatecznie został w WRC2 sklasyfikowany na ostatniej, 15. pozycji ze stratą prawie jednej godziny do Mikkelsena.

W klasyfikacji generalnej MŚ na prowadzeniu umocnił się Rovanpera, który ma już 175 pkt. Drugi jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) - 92 pkt, a trzeci Tanak - 77 pkt.

Następną rundą mistrzostw świata będzie w pierwszy weekend sierpnia (4-7.08) Rajd Finlandii.