ME U–17 siatkarek: Pierwsza porażka reprezentacji Polski

Polki przegrały z reprezentacją Turcji 0:3.

Polskie siatkarki w swym czwartym meczu w finałach mistrzostw Europy U–17 przegrały z Turcją 0:3. To pierwsza porażka podopiecznych trenera Waldemara Kawki na turnieju rozgrywanym w Czechach. W ostatnim spotkaniu fazy grupowej zmierzą się z Włoszkami i to starcie zadecyduje o tym, czy awansują do półfinału.

Turcja i Włochy byli faworytami grupy II rozgrywanych w Czechach mistrzostw Europy siatkarek U–17. Ale po trzech kolejkach na prowadzeniu była Polska, jako jedyna z kompletem zwycięstw. Żeby awansować do półfinału, Polki musiały wygrać jeden z dwóch ostatnich meczów, właśnie z najsilniejszymi przeciwniczkami.

W pierwszym biało-czerwone zmierzyły się z Turczynkami. Niestety, zagrały słabiej i przegrały. Miały też ogromnego pecha, bowiem straciły podstawową rozgrywającą Aleksandrę Walczak, a jej zmienniczka Nadia Siuda też kończyła mecz z urazem.

Według trenerów polskiej drużyny, kluczem do sukcesu była trudna do przyjęcia zagrywka. W pierwszym secie lepiej serwowały rywalki i to dzięki temu osiągnęły wyraźną przewagę. W końcówce cztery punkty zdobyły po asach.

Drugi set zaczął się bardzo dobrze, bo od prowadzenia 4:1. Turczynki szybko jednak odrobiły straty, a było im łatwiej, bo przy wyniku 5:4 polska rozgrywająca zderzyła się z koleżanką i musiała zejść z boiska. Nasze przeciwniczki większość serwów kierowały w Zofie Sobanty, starając się wyłączyć liderkę polskiej drużyny z ataku. Udawało im się to także dlatego, że większość niedokładnych przyjęć kończyło się stratą punktów. Polki próbowały gonić, jednak stać je było tylko na częściowe odrobienie strat.

Jakby mało było kłopotów, na początku trzeciego seta urazu doznała Nadia Siuda, druga rozgrywająca reprezentacji Polski. Zachowała się bardzo dzielnie i mimo rozbitego nosa została na boisku. Gra była wyrównana, a w polskim zespole skuteczna była Martyna Podlaska, która wcześniej zmieniła Zofię Brzozę. Atakująca wspierała Sobanty, jednak gra się Polkom nie kleiła. Przy wyniku 18:22 serwować poszła Sobanty i Polska doprowadziła do remisu 22:22. Wtedy nasza kapitan pomyliła się, a Turczynki nie wypuściły szansy.

Mistrzostwa Europy siatkarek U–17 są rozgrywane w Czechach, w miastach Hradec Kralove i Prostějov. Uczestniczy w nich dwanaście reprezentacji podzielonych na dwie grupy. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do półfinałów. W turnieju mogą występować siatkarki urodzone od 1 stycznia 2006 roku.

Polska – Turcja 0:3 (14:25, 22:25, 22:25)