Hitowe starcie w Bolonii dla USA! Polacy poznali potencjalnego rywala w półfinale VNL 2022

Siatkarze USA pokonali Brazylię w pierwszym ćwierćfinale Ligi Narodów 2022.

W pierwszym ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarze Stanów Zjednoczonych wygrali z Brazylią 3:1. Reprezentacja USA zagra w półfinale ze zwycięzcą czwartkowego meczu Polska – Iran.

Brazylijczycy lepiej rozpoczęli to starcie. Szybko wypracowali kilka punktów zaliczki (3:7), którą utrzymywali na przestrzeni seta. Gdy skutecznym atakiem popisał się Ricardo Lucarelli, mieli trzy oczka zaliczki na przerwie technicznej (9:12). Siatkarze reprezentacji USA próbowali odrabiać straty, kilka razy byli blisko – choćby po ataku Aarona Russella (13:14). Mieli jednak problem ze skutecznością w kontratakach, a rywale wykorzystywali swoje szanse i dowieźli przewagę do końca. Dwa ostatnie punkty przyniosły ekipie Canarinhos skuteczne ataki Joandry Leala (20:25).

Druga odsłona to zdecydowanie lepsza gra siatkarzy USA, którzy szybko uzyskali przewagę. Po asie serwisowym Kyle Ensinga prowadzili 8:5, a w środkowej części seta wyraźnie odskoczyli przeciwnikom (16:11). Poprawili skuteczność w ataku, wygrywali dłuższe wymiany, lepiej prezentowali się w obronie, a Micah Christenson dobrze kierował grą zespołu. W końcówce ekipa USA prowadziła już 21:16, ale rywale zerwali się do walki. Zmniejszyli straty (23:21), ale w kluczowym momencie przestrzelili zagrywkę. Brakujący punkt przyniósł Amerykanom atak blok-aut Aarona Russella (25:22).

Set numer trzy to dobry początek siatkarzy Canarinhos (6:10). Amerykanie długo pracowali, by odrobić straty. Udało się to po asie serwisowym Christensona, a wynik 16:16 był zapowiedzią emocji w końcówce. Siatkarze USA uzyskali przewagę, gdy z przechodzącej piłki zaatakował Jeffrey Jendryk (22:21). Zepsuta zagrywka dała im piłkę setową, a w kolejnej akcji Torey DeFalco skutecznie przepchnął piłkę na stronę rywali (25:23).

Trzecia partia to efektowne otwarcie ekipy USA (7:1), ale przyczyniła się do niego słabsza postawa przeciwników, którzy popełniali błędy w ataku. Na przerwie technicznej prowadzili 12:5. Wydawało się, że spokojnie dowiozą przewagę do końca, choć Brazylijczycy próbowali odrobić straty. W środkowej części seta Amerykanie podali rękę tonącym rywalom – zanotowali fatalną serię trzech błędów w ataku i Brazylia złapała punktowy kontakt (16:15). Siatkarze Stanów Zjednoczonych szybko się jednak przebudzili, odbudowali przewagę i rozegrali końcówkę po swojej myśli. Punktowy blok dał im piłkę meczową, a po chwili Christenson przypieczętował awans do półfinału asem serwisowym (25:17).

Skrót meczu USA - Brazylia:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (17), Aaron Russell (14), David Smith (11) – USA; Joandry Leal (18), Ricardo Lucarelli (16), Darlan Souza (13) – Brazylia.

USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)

USA: Aaron Russell, Jeffrey Jendryk, Kyle Ensing, Torey DeFalco, Micah Christenson, David Smith – Erik Shoji (libero) oraz Kyle Russell, Garrett Muagututia. Trener: John Speraw.
Brazylia: Bruno Rezende, Joandry Leal, Isac Santos, Ricardo Lucarelli, Flávio Gualberto, Darlan Souza – Thales Hoss (libero) oraz Fernando Kreling, Maique Nascimento (libero), Rodrigo Leão, Lucas Saatkamp. Trener: Renan Dal Zotto.

Wyniki, terminarz i transmisje meczów turnieju finałowego VNL 2022:

2022-07-20: USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
2022-07-20: Włochy – Holandia (środa, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-21: Francja – Japonia (czwartek, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-21: Polska – Iran (czwartek, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-23: półfinał I (sobota, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-23: półfinał II (sobota, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-24: mecz o 3. miejsce (niedziela, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-24: FINAŁ (niedziela, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport).