Tie-break rozstrzygnął! Polscy siatkarze w półfinale Ligi Narodów

W ostatnim ćwierćfinale Ligi Narodów siatkarzy Polska wygrała z Iranem 3:2. Obie ekipy rozegrały najbardziej emocjonujące z dotychczasowych spotkań turnieju finałowego w Bolonii. Polacy w sobotnim półfinale zagrają ze Stanami Zjednoczonymi, a w drugim meczu 1/2 finału Włosi zmierzą się z Francuzami.

W premierowej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali Polacy. Po efektownym bloku odskoczyli na trzy oczka (9:6) i dowieźli tę zaliczkę do przerwy technicznej (12:9). Irańczycy kilka razy łapali punktowy kontakt, ale biało-czerwoni utrzymywali przewagę. Po dwóch asach serwisowych Jakuba Kochanowskiego Polacy prowadzili 22:16. Persowie zdołali jeszcze odpowiedzieć dwoma asami Amira Toukhteha (22:19), ale Kamil Semeniuk skutecznym atakiem przerwał tę passę. Mateusz Bieniek wywalczył piłkę setową, a w kolejnej akcji Semeniuk ustalił wynik na 25:21.

Set numer dwa to dobre otwarcie Polaków (4:1), ale gra szybko się wyrównała. Siatkarze Iranu odrobili straty (10:10), a po skutecznym ataku Amirhosejna Esfandijara mieli minimalną zaliczkę na przerwie (12:11). Polacy odpowiedzieli punktową serią przy zagrywkach Bieńka (15:12), ale rywale znów wyrównali (16:16). Rozpoczęła się zacięta walka, która doprowadziła do emocjonującej końcówki. Irańczycy pierwsi mieli piłkę setową, ale po ataku Bartosza Kurka Polacy doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W niej jednak popełnili błąd w polu zagrywki, a Milad Ebadipour odpowiedział asem (24:26).

W trzeciej odsłonie wyrównana walka trwała do połowy seta. Na początku Polacy nadal mieli problemy z przyjęciem, z trudem zdobywali kolejne punkty. Kluczowa dla losów seta okazała się seria sześciu wygranych akcji od stanu 14:14 do 20:14. W polu zagrywki błysnął Bieniek, dobrą zmianę dał Karol Kłos, a rywale zaczęli popełniać proste błędy. Przy takiej przewadze polscy siatkarze kontrolowali sytuację w końcówce. Ostatnie punkty przyniosły im zepsute zagrywki rywali (25:18).

Polacy słabo rozpoczęli kolejną partię (0:3, 2:6). Po takim początku nie mogli złapać właściwego rytmu, a gra Persów - z dobrze dysponowanym liderem Ebadipourem - coraz bardziej się nakręcała. Na przerwie technicznej różnica wynosiła już osiem oczek (4:12). Trener Nikola Grbić próbował zmian, ale na niewiele się one zdały. Iran spokojnie utrzymywał przewagę, z akcji na akcję kierując mecz w stronę tie-breaka. Ebadipour wywalczył piłkę setową (15:24), a Toukhteh zdobył brakujący punkt (16:25).

Decydujący set to mocne otwarcie Polaków, którzy prowadzili 4:0 po trzech punktowych blokach. Bohaterem tego fragmentu meczu był Semeniuk, który nie tylko zatrzymywał ataki rywali, ale też skutecznie atakował (7:2). W dalszej części seta polscy siatkarze kontrolowali sytuację. Końcówka to dobre zagrywki Karola Butryna, a punktowy blok przyniósł piłkę meczową (14:5). Jeszcze asem odpowiedział Ebadipour, ale w kolejnej akcji Irańczycy dotknęli siatki i ten błąd zakończył emocjonujące starcie (15:7).

Skrót meczu Polska - Iran:

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (17), Bartosz Kurek (15), Aleksander Śliwka (10) – Polska; Amin Esmaeilnezhad (22), Milad Ebadipour (17), Amirhosejn Esfandijar (14) – Iran. Polacy lepiej punktowali blokiem, który był kluczowym elementem w tie-breaku (4–0); popełnili mniej błędów od rywali (29–39).

To było trzecie z rzędu starcie tych drużyn zakończone w pięciu setach. Dwa poprzednie (igrzyska w Tokio, turniej fazy zasadniczej VNL 2022) zakończyły się zwycięstwem Iranu.

Polacy w półfinale zmierzą się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. W drugim półfinale dojdzie do konfrontacji mistrzów Europy (i gospodarzy turnieju) – Włochów z mistrzami olimpijskimi – Francuzami.

Polska – Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7)

Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Karol Butryn, Grzegorz Łomacz, Łukasz Kaczmarek, Karol Kłos, Tomasz Fornal, Bartosz Bednorz. Trener: Nikola Grbić.
Iran: Mahdi Jelveh Ghaziani, Milad Ebadipour, Amir Hossein Toukhteh, Amin Esmaeilnezhad, Mohammad Taher Vadi, Amirhosejn Esfandijar – Mohammadreza Hazratpour (libero) oraz Fazel Pazhooman, Bardia Saadat, Morteza Sharifi, Ehsan Daneshdoust, Amir Reza Sarlak. Trener: Behrouz Ataei.

Sędziowie: Fabrice Collados (Francja), Walter Vera (Peru).

Wyniki, terminarz i transmisje meczów turnieju finałowego VNL 2022:

2022-07-20: USA – Brazylia 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:17)
2022-07-20: Włochy – Holandia 3:1 (21:25, 25:22, 25:13, 25:22)

2022-07-21: Francja – Japonia 3:0 (26:24, 25:16, 25:20)
2022-07-21: Polska – Iran 3:2 (25:21, 24:26, 25:18, 16:25, 15:7)

2022-07-23: Polska – USA(sobota, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-23: Włochy – Francja (sobota, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport)

2022-07-24: mecz o 3. miejsce (niedziela, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2022-07-24: FINAŁ (niedziela, godzina 20.50; transmisja – Polsat Sport).