MŚ Eugene 2022: Polki bez awansu do finału sztafety 4x400 m

Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Małgorzata Hołub-Kowalik nie awansowały do finału sztafety 4x400 m

Polki nie awansowały do finału sztafety 4x400 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. Biało-Czerwone, srebrne medalistki olimpijskie z Tokio, zajęły dopiero piąte miejsce w drugim biegu eliminacyjnym.

Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Małgorzata Hołub-Kowalik osiągnęły czas 3.29,34. Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasinska nie wystartowały w tym biegu, żeby oszczędzać siły na start w finale.

Drugą serię czasem 3.24,23 wygrały Jamajki w składzie: Stacey Ann Williams, Junelle Bromfield, Tiffany James, Charokee Young.

Polki zostały wyprzedzone też przez Belgijki (3.28,02), Kanadyjki (3.28,49) i Włoszki (3.28,72).

Najszybciej w eliminacjach pobiegły Amerykanki. Talitha Diggs, Allyson Felix, Kaylin Whitney i Jaide Stepter Baynes wygrały pierwszą serię czasem 3.23,38. Biało-czerwone zostały sklasyfikowane na 10. pozycji.

Polska kobieca sztafeta 4x400 m zdobyła srebrny medal w igrzyskach olimpijskich w Tokio i w mistrzostwach świata w Dausze. Brak awansu do finału jest wielką niespodzianką, gdyż Polki były kandydatkami do podium.

Awans do finału wywalczyło osiem sztafet: po trzy najszybsze z każdego biegu oraz dwie z najlepszymi czasami. W finale wystartują Jamajki, Amerykanki, Kanadyjki, Włoszki, Brytyjki, Belgijki, Francuzki i Szwajcarki.

Finałowy bieg kobiecych sztafet 4x400 m odbędzie się w poniedziałek o godz. 4.50 czasu polskiego.