Mistrzowie olimpijscy wygrali Ligę Narodów. Siatkarski rollercoaster w Bolonii

Siatkarze reprezentacji Francji ze złotym medalem VNL 2022.

W wielkim finale Ligi Narodów siatkarzy reprezentacja Francji wygrała ze Stanami Zjednoczonymi 3:2. Trójkolorowi pewnie wygrali dwa pierwsze sety, ale na trzecią partię trener John Speraw zdecydował się na zaskakujący manewr gry z trzema przyjmującymi, co odmieniło grę Amerykanów. W tie-breaku górą byli jednak mistrzowie olimpijscy. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Polski, która w meczu o trzecie miejsce wygrała 3:0 z Włochami.

Amerykanie i Francuzi zdecydowanie wygrali półfinałowe starcia, w meczu o złoto liczono więc na zaciętą konfrontację obu ekip. Tymczasem pierwszy set pod tym względem rozczarował. Francuzi dominowali od początku i szybko wypracowali sobie przewagę, która na przerwie wynosiła już sześć oczek (12:6). W środkowej części seta Amerykanie praktycznie nie istnieli – przegrali siedem akcji z rzędu. W pewnym momencie różnica przekroczyła dziesięć oczek – po ataku Nicolasa Le Goffa było 19:7! Siatkarze USA mieli fatalne przyjęcie, co przekładało się na skuteczność w ataku, a rywale bezlitośnie wykorzystywali ich niemoc. W końcówce Trójkolorowi kontrolowali sytuację, a ich wygraną przypieczętował blokiem Trevor Clevenot (25:16).

W drugiej odsłonie obraz gry znaczącą się nie zmienił. Gra nadal toczyła się przy wyraźnej przewadze Trójkolorowych, którzy zaczęli budować przewagę już w początkowej fazie (7:3). Trener John Speraw próbował zmian, boisko opuścił przyjmujący Torey DeFalco i atakujący Kyle Ensing, ale roszady w tym secie jeszcze nie przyniosły przebudzenia Amerykanów. Świetnie dysponowani i skutecznie grający Francuzi w środkowej części tej partii mieli już znaczącą przewagę (18:13), a w kilku akcjach pozwolili sobie na efektowne zagrania. Pewnie zmierzali po zwycięstwo, a dwa ostatnie punkty przyniosły im skuteczne ataki Earvina N’Gapetha, który najpierw posłał piłkę po ciasnym skosie, a później przebił się przez potrójny blok (25:19).

Trzecią partię Amerykanie rozpoczęli bez nominalnego atakującego – tę rolę miał pełnić DeFalco. Ten manewr przyniósł powodzenie. Co ważne, nie poddali się i na początku seta uzyskali przewagę po serii czterech wygranych akcji (5:9). Role się odwróciły, bo tym razem to siatkarze USA zaczęli nadawać ton wydarzeniom na boisku, a Francuzi byli tłem dla rozkręcających się rywali (12:18, 13:20). Wynik seta na 15:25 ustalił skutecznym atakiem DeFalco.

Trzy sety finału były jednostronne – najpierw dominowali Francuzi, następnie reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Czwarta odsłona przyniosła bardziej wyrównaną grę. Co prawda na przerwie Trójkolorowi przegrywali 9:12, ale później złapali punktowy kontakt. Amerykanie odskoczyli po wygraniu trzech kolejnych akcji – najpierw Francuzi popełnili błąd w długiej wymianie pełnej kapitalnych obron, po chwili rywale zablokowali N’Gapetha, a później skutecznie zaatakował Garrett Muagututia (18:22). Siatkarze USA utrzymali przewagę w końcówce; przestrzelona zagrywka Trójkolorowych zaprosiła obie ekipy do tie-breaka (21:25).

Decydującą partię lepiej rozpoczęła reprezentacja Francji, która po serii kapitalnych zagrywek Antoine Brizarda prowadziła 7:2. Dobry początek ustawił grę w tej partii. W końcówce Trójkolorowi mogli grać punkt za punkt, by utrzymać zaliczkę. Gdy asa dołożył Quentin Jouffroy, mieli już tylko dwa kroki do złota (13:9). Oba zrobili przy pomocy rywali – pierwszy po błędzie Amerykanów w polu zagrywki, a ostatni po pomyłce w ataku (15:10).

Skrót finału VNL 2022 Francja - USA:

Najwięcej punktów: Earvin N’Gapeth (22), Jean Patry (17), Trevor Clevenot (11) – Francja; Aaron Russell (20), Torey DeFalco (13), Garrett Muagututia (11) – USA.

Liga Narodów siatkarzy jest organizowana przez FIVB od 2018 roku, jako kontynuacja rozgrywanej w latach 1990–2017 Ligi Światowej. Poprzednią edycję rozegraną w 2021 roku w Rimini wygrała reprezentacja Brazylii.

Francja – USA 3:2 (25:16, 25:19, 15:25, 21:25, 15:10)

Francja: Barthélémy Chinenyeze, Jean Patry, Earvin N’Gapeth, Antoine Brizard, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot – Jenia Grebennikov (libero) oraz Quentin Jouffroy, Benjamin Toniutti. Trener: Andrea Giani.

USA: Aaron Russell, Jeffrey Jendryk, Kyle Ensing, Torey DeFalco, Micah Christenson, David Smith – Erik Shoji (libero) oraz Kyle Russell, Garrett Muagututia. Trener: John Speraw.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja), Vladimir Simonovic (Szwajcaria).