Piłkarskie ME kobiet: Anglia - Niemcy w finale turnieju

Niemki ograły Francuzki w półfinale ME

W środę w Milton Keynes Niemki wygrały z Francuzkami 2:1 (1:1) w półfinale piłkarskich mistrzostw Europy. Dwie bramki dla Niemek zdobyła Alexandra Popp, która strzeliła już sześć goli w turnieju. W finale Niemcy zagrają z Anglią.

W 21. minucie meczu Popp oddała mocny strzał z rzutu wolnego, ale bramkarka Pauline Peyraud-Magnin była na posterunku.

20 minut później Svenja Huth dośrodkowała w pole karne, a Popp uderzyła z pierwszej piłki i wyprowadziła Niemki na prowadzenie.

Pod koniec pierwszej połowy Kadidiatou Diani uderzyła zza pola karnego. Piłka odbiła się od słupka, a następnie od pleców interweniującej bramkarki Merle Frohms i wpadła do bramki. Uznano to za gol samobójczy. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:1.

W 60. minucie Diani strzeliła z 10 metrów wprost w bramkarkę. Francuzki wykonały rzut rożny, a Frohms musiała interweniować ponownie, gdy Wendie Renard oddała strzał głową.

Kilka minut później Niemki straciły piłkę na własnej połowie. Futbolówkę przejęła Diani, która strzeliła przy krótkim słupku, ale Frohms wybiła piłkę.

Rozstrzygająca bramka padła w 76. minucie, gdy Popp strzeliła gola głową po dośrodkowaniu Giulii Gwinn. W doliczonym czasie gry Niemki miały okazję na zdobycie trzeciej bramki, ale strzał Lindy Dallmann został zablokowany.

Popp strzeliła sześć goli w pięciu meczach Euro 2022. Taki sam dorobek bramkowy ma reprezentantka Anglii Beth Mead.

Niemki wygrały wszystkie spotkania w Euro 2022. Ośmiokrotne mistrzynie kontynentu przeszły fazę grupową z kompletem punktów i bez straty gola, a w ćwierćfinale pokonały Austriaczki 2:0. W finale zagrają z Angielkami, które we wtorek wyeliminowały Szwedki.

Angielki również wygrały wszystkie mecze w turnieju. W półfinale pokonały Szwedki 4:0, a w ćwierćfinale Hiszpanki 2:1 po dogrywce. W fazie grupowej rozgromiły Norwegię 8:0.

Niemki osiem razy triumfowały w mistrzostwach Europy. Dokonały tego w latach 1989, 1991, 1995, 1997, 2001, 2005, 2009 i 2013.

Angielki dwukrotnie grały w finale Euro. W pierwszej edycji mistrzostw Europy w 1984 roku przegrały ze Szwedkami (rozgrywano dwumecz - 0:1, 1:0, karne 3-4), a w 2009 roku uległy Niemkom 2:6.

Finał Euro 2022 zostanie rozegrany 31 lipca na Wembley.