Polscy siatkarze wygrali z Niemcami w ostatnim meczu turnieju EYOF 2022

Polscy siatkarze zajęli piąte miejsce w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2022.

Reprezentacja Polski U–20 siatkarzy zakończyła zmagania w XVI Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. W meczu o 5. miejsce Polacy wygrali z Niemcami 3:1.

W fazie grupowej turnieju siatkarzy EYOF 2022 reprezentacja Polski U–20 przegrała 2:3 z Belgią, pokonała Turcję 3:0, ale w trzecim meczu uległa 0:3 reprezentacji Czech. W tej sytuacji Polacy nie zdołali zakwalifikować się do półfinału i pozostała im rywalizacja o miejsca 5–8. Biało-czerwoni pokonali w piątek reprezentację Słowacji 3:0 i w meczu o piątą lokatę zmierzyli się z reprezentacją Niemiec.

Podopieczni Mateusza Grabdy dobrze rozpoczęli to spotkanie. Jednak przed przerwą techniczną tracili do rywali dwa oczka (6:8). Od początku ręki w ataku nie zwalniał Tytus Nowik, do tego cenne punkty zdobywał Jakub Olszewski oraz Piotr Śliwka (16:15). Niemcy nie mieli zamiaru się poddać i wyrównali stan rywalizacji. Po ich stronie dobrze radził sobie Joscha Kunstamann. Końcówka pierwszego seta była zacięta, ale szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili biało-czerwoni (25:22).

Zespół z Polski poszedł za ciosem. W kolejnym secie dość szybko narzucił przeciwnikom swój rytm gry i prowadził 8:6 oraz 16:12. Za dobrą grę po niemieckiej stronie należało pochwalić Laurenza Welscha oraz Philippa Herrmanna. Pomimo walki do samego końca, to Polacy cieszyli się z kolejnej wygranej, tym razem 25:18.

Set numer trzy lepiej zaczął się dla Niemiec. Dzięki mocnej zagrywce i udanym kontratakom wyszli na prowadzenie (3:8). Biało-czerwoni walczyli do końca. Ważne punkty zdobywał Jakub Majchrzak oraz Nowik (18:21). Jednak tym razem zawodnicy z Niemiec nie dali sobie wyrwać z rąk zwycięstwa (23:25).

Polacy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że mieli szanse na wygraną w trzech setach. Dlatego też na kolejną partię wyszli mocno skoncentrowani. To oni przejęli pełną kontrolę nad grą. Na pierwszym czasie wypracowali sobie cztery punkty przewagi (8:4). Nie było piłki, z którą nie poradziłby sobie Nowik (16:12). Tak rozpędzonej polskiej drużyny Niemcom nie udało się już zatrzymać. Polacy czwartą odsłonę meczu o 5. miejsce wygrali pewnie do 25:20.