Puchar Narodów siatkarzy plażowych: Polacy w ćwierćfinale

Polacy zajęli drugie miejsce w grupie A i zagrają w ćwierćfinale Beach Nations Cup.

Polskie duety Piotr Kantor/Maciej Rudol oraz Bartosz Łosiak/Michał Bryl wygrały z Niemcami 2:0 w fazie grupowej Pucharu Narodów siatkarzy plażowych. Zwycięstwo pozwoliło biało-czerwonym zająć drugie miejsce w grupie A i w piątek zagrają w ćwierćfinale z Austriakami.

Puchar Narodów to rozgrywki międzynarodowe, które zostały zapoczątkowane w tym roku. Dwie pary tworzą reprezentację każdego z ośmiu krajów, podzielonych na dwie grupy. Na rywalizację między państwami składają się dwa spotkania - najpierw grają ze sobą niżej notowane duety, a następnie te wyżej klasyfikowane. W przypadku remisu rozgrywany jest złoty set, w którym gra para wybrana przez daną reprezentację.

Zwycięzcy grup awansowali do półfinału, a drużyny z miejsc dwa-trzy zagrają w piątek mecze o zakwalifikowanie się do najlepszej czwórki. Reprezentanci Polski trafili do grupy A z Norwegią, Włochami oraz Niemcami. W grupie B rywalizują Austria, Czechy, Estonia i Holandia.

W czwartek rywalami Polaków byli Niemcy, którzy dzień wcześniej w dwóch meczach ulegli Norwegom. Kantor i Rudol w pierwszym spotkaniu zmierzyli się z Paulem Henningiem oraz Svenem Winterem. W pierwszego seta lepiej weszli siatkarze z Niemiec, jednak Polacy szybko wyrównali i między duetami wywiązała się walka punkt za punkt. Dopiero w końcówce biało-czerwoni przejęli inicjatywę, zwyciężając 21:18. Druga partia od początku do końca była kontrolowana przez parę Kantor/Rudol, która pewnie triumfowała 21:16.

Łosiak oraz Bryl zagrali z Momme Lorenzem oraz Lukasem Pfretzschnerem. Mecz lepiej otworzyli Polacy, którzy szybko zdominowali rywali i ani na moment nie pozwolili im zbliżyć się do siebie, wygrywając 21:17. W drugiej partii początkowo toczyła się walka punkt za punkt, jednak w połowie kontrolę nad wydarzeniami na boisku przejęli biało-czerwoni i to oni cieszyli się ze zwycięstwa 21:15.

Pewne triumfy w obu spotkaniach i późniejsza porażka Norwegów z Włochami 0:2 spowodowały, że Polacy zajęli drugie miejsce w grupie A. W piątek zagrają więc w ćwierćfinale z Austriakami o awans do strefy medalowej. W półfinale są już siatkarze Italii, którzy wygrali grupę A, a także Holendrzy, którzy zajęli pierwszą pozycję w grupie B.

Niemcy – Polska 0:2

Paul Henning/Sven Winter (Niemcy) – Piotr Kantor/Maciej Rudol (Polska) 0:2 (18:21, 16:21)
Momme Lorenz/Lukas Pfretzschner (Niemcy) – Bartosz Łosiak/Michał Bryl (Polska) 0:2 (17:21, 15:21).