Puchar Narodów siatkarzy plażowych: Triumf Norwegów

Norwegia wygrała pierwszą edycję Pucharu Narodów siatkarzy plażowych.

Norwegia wygrała pierwszą edycję Pucharu Narodów siatkarzy plażowych pokonując w finale Włochy 2:1. Brązowy medal zdobyli Holendrzy, którzy również 2:1 wygrali z Austriakami.

Puchar Narodów to rozgrywki międzynarodowe, które zostały zapoczątkowane w tym roku. Dwie pary tworzą reprezentację każdego z ośmiu krajów, podzielonych w pierwszym etapie na dwie grupy. Na rywalizację między państwami składają się dwa spotkania - najpierw grają ze sobą niżej notowane duety, a następnie te wyżej klasyfikowane. W przypadku remisu rozgrywany jest tzw. złoty set, w którym gra para wybrana przez daną reprezentację.

Zwycięzcy grup awansowali do półfinału, a drużyny z lokat dwa-trzy w piątek rywalizowały w ćwierćfinałach o miejsce w czołowej czwórce. Austriacy wygrali w nich z Polakami, a Norwedzy z Estończykami. W sobotnich półfinałach natomiast Włosi pokonali siatkarzy z Austrii, a zawodnicy z Norwegii Holendrów.

Zarówno rywalizacja o 3. miejsce, jak i finałowa były zacięte, a zwycięzców musiał wyłonić złoty set. W przypadku zmagań o brązowy medal lepiej rozpoczęli Austriacy i wygrali pierwsze starcie 2:0, jednak później Holendrzy im się zrewanżowali i zwyciężyli w drugim również w dwóch setach. Decydująca partia została rozegrana między triumfatorami obu wcześniejszych spotkań. Pewne zwycięstwo odnieśli siatkarze z Holandii.

Podobnie wyglądała rywalizacja o złoto. Pierwsze starcie było bardzo zacięte, ostatecznie minimalnie lepsi w tie-breaku okazali się Włosi. W drugim meczu mistrzowie olimpijscy z Tokio Anders Berntsen Mol i Christian Sandlie Soerum zdominowali jednak Samuele Cottafavę oraz Paolo Nicolaia i pewnie wygrali 2:0. W złotym secie ponownie zmierzyły się te dwa duety i po raz kolejny górą byli Mol i Soerum.

Norwedzy potwierdzili tym samym swoją dominację w siatkówce plażowej - Mol i Soerum dołożyli kolejne trofeum do czterech tytułów mistrzów Europy, jednego mistrzów świata oraz jednego mistrzów olimpijskich, a także licznych triumfów w turniejach z cyklu World Tour.

Wyniki Pucharu Narodów siatkarzy plażowych 2022:

mecz 3. miejsce:

Austria – Holandia 1:2

Martin Ermacora/Moritz Bernd Pristauz-Telsnigg (Austria) – Christiaan Varenhorst/Steven van de Velde (Holandia) 2:0 (21:19, 21:18)
Robin Seidl/Philipp Waller (Austria) – Alexander Brouwer/Robert Meeuwsen (Holandia) 0:2 (16:21, 16:21)
Martin Ermacora/Moritz Bernd Pristauz-Telsnigg (Austria) – Alexander Brouwer/Robert Meeuwsen (Holandia) 8:15

Finał:

Włochy – Norwegia 1:2

Enrico Rossi/Adrian Carambula (Włochy) – Mathias Berntsen/Hendrik Nikolai Mol (Norwegia) 2:1 (21:15, 19:21, 15:13)
Samuele Cottafava/Paolo Nicolai (Włochy) – Anders Berntsen Mol/Christian Sandlie Soerum (Norwegia) 0:2 (12:21, 15:21)
Samuele Cottafava/Paolo Nicolai (Włochy) – Anders Berntsen Mol/Christian Sandlie Soerum (Norwegia) 8:15.