Orlen Open Polska juniorów w Bytomiu

Tenis
Orlen Open Polska juniorów w Bytomiu
fot. PAP
Orlen Open Polska juniorów w Bytomiu

Już od wtorku utalentowani tenisiści i tenisistki do lat 18 będą rywalizować na kortach KS Górnik Bytom w turniej Orlen Open Polska. Po raz drugi z rzędu będzie to impreza o najwyższej randze w cyklu ITF Juniors, a wystartują w niej zawodnicy i zawodniczki z pięciu kontynentów.

- Jest to turniej najwyższej rangi w tenisie juniorskim, który po raz drugi z rzędu odbędzie się na kortach Górnika Bytom. O jego ważności świadczyć może fakt, że wśród uczestników znajdują się reprezentanci krajów położonych na pięciu kontynentach: Ameryki Północnej oraz Południowej, Azji, Afryki oraz oczywiście Europy. Nasza impreza w kalendarzu ITF Junior Tour posiada rangę Grade 1, nadaną mu przed rokiem. To oznacza, że ustępuje tylko czterem turniejom wielkoszlemowym. Poprzednia edycja nosiła nazwę Lotos Open Polska, ale po fuzji Lotosu z Orlenem, zmieniła się na Orlen Open Polska juniorów w Bytomiu – tłumaczy dyrektor turnieju Dariusz Łukaszewski.

 

Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku jako turnieju ITF Juniors Grade 5. Już w kolejnym sezonie miał rangę Grade 4., w latach
2015-17 - Grade 3., a w latach 2018-20 - Grade 2. W ubiegłym roku Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF), w uznaniu poziomu organizacji, zaproponowała Polskiemu Związkowi Tenisowemu rozegranie imprezy Grade 1. Turniej wygrywali w przeszłości m.in.: Lorenzo Musetti (obecnie Top 20 rankingu ATP) czy bytomianin Wojciech Marek. A startowali w nim m.in.: Iga Świątek, Hubert Hurkacz czy Matteo Berretini.

- Pełna nazwa turnieju to Orlen Open Polska – X Memoriał Jacka Widawskiego. Powstał z myślą o wspomnieniu wyjątkowego przyjaciela tenisa, początkowo jako impreza rangi Grade 5. W kolejnych latach ona rosła, a w poprzednim sezonie osiągnęła najwyższy poziom, z czego jesteśmy bardzo dumni. Cieszy nas też liczna reprezentacja polskich juniorów w Orlen Open Polska 2022, bo potwierdza, że krajowy tenis znajduje się w wyjątkowym momencie w swojej historii. Z dumą kibicujemy coraz większej liczbie Polaków występujących w Wielkim Szlemie, regularnie rosnącej ich liczbie w Top 100 rankingów WTA i ATP, zarówno w singlu, jak i deblu – dodaje Łukaszewski, Wiceprezes ds. Sportowych Polskiego Związku Tenisowego.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zabawna wymiana zdań między Igą Świątek a Kamilem Stochem

W tegorocznym turnieju zagra 48 dziewcząt i 48 chłopców (34 najlepszych na podstawie list rankingowych, 6 z „dzikimi kartami” od Polskiego Związku Tenisowego i Górnik Bytom oraz 8 miejsc dla zwycięzców eliminacji). W tym gronie znajdzie się co najmniej 14 Polek i 11 Polaków. Układ drabinek poznamy w poniedziałek po południu, po zakończeniu eliminacji.

Sponsorem Tytularnym turnieju Orlen Open Polska 2022 jest Grupa Orlen, a Partnerami Głównymi Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Impreza potrwa do niedzieli, zapraszamy na korty KS Górnik Bytom

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie