Ośmiuset młodych lekkoatletów wystartuje w Athletics Unlimited Games w Krakowie

Inne
Ośmiuset młodych lekkoatletów wystartuje w Athletics Unlimited Games w Krakowie
fot. Paweł Skraba

Młodzi lekkoatleci z dziesięciu europejskich krajów wezmą udział w sierpniu w Krakowie w imprezie Athletics Unlimited Games. W sumie ma wystartować około ośmiuset zawodników z roczników 2009-2010.

– Naszym głównym celem jest poprawa aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie proekologicznych i prozdrowotnych zachowań wśród społeczeństwa, ale także integracja europejska. Chcemy przeciwdziałać problemom cywilizacyjnym i zdrowotnym, z którymi borykamy się na co dzień, czyli spadkiem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, złym odżywianiem i zmianami klimatu – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Marcin Krukowski wierzy w powrót do wysokiej formy. "W Paryżu będę jeszcze w bardzo dobrym wieku, by osiągać wyniki"


Każdy kraj może do zawodów zgłosić maksymalnie po dwudziestu chłopców i dwadzieścia dziewczynek z rocznika 2009 oraz również po dwadzieścia dziewczynek i chłopców z rocznika 2010. W sumie zatem każda reprezentacja może liczyć osiemdziesięciu zawodników. Udział w krakowskich igrzyskach potwierdziły reprezentacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Słowacji. Projekt odpowiada na potrzeby zidentyfikowane w szczegółowym priorytecie programu Erasmus Sport, jakim jest zachęcanie do uprawiania sportu i aktywności fizycznej, promocja tradycyjnych sportów i gier oraz integracja europejska poprzez sport.


– Badania pokazują, że najlepszym sposobem na poprawę zdrowia dzieci i młodzieży jest zainteresowanie ich aktywnością fizyczną na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju. W oparciu o ten pomysł w 2014 roku Polski Związek Lekkiej Atletyki zaczął rozwijać projekt „Lekkoatletyka dla każdego!”, który jest dedykowany uczniom szkół podstawowych i uzupełnia zajęcia szkolne. Skierowany jest do dzieci w wieku 7-16 lat i oparty na sprawdzonych formułach, opracowanych po raz pierwszy przez World Athletics i promowanych pod nazwą „Athletics for kids” – dodaje Tomasz Majewski, podwójny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, dziś wiceprezes PZLA.


Zmagania sportowe rozpoczną się w piątek 12 sierpnia i potrwają do soboty. Z kolei cała niedziela 14 sierpnia poświęcona będzie na zwiedzanie Krakowa i okolic oraz integrację.


– W ramach rywalizacji na stadionie młodzi zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach biegowych, m.in. w międzynarodowych sztafetach, ale również będą skakać i rzucać. Z kolei w ramach zajęć integracyjnych, przewidziane są m.in. pokazy filmów przygotowanych przez każdą reprezentację poświęconych lekkoatletyce z danych krajów. Z kolei we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz sponsorem PZLA, firmą Nestle Polska, przygotujemy warsztaty dotyczące ekologii oraz zdrowego odżywiania – dodaje Chmara.


Ważną częścią wydarzenia jest dialog z młodymi o ochronie środowiska. – Warsztaty dotyczące promieniowania, w tym pokazy z wykorzystaniem licznika Geigera Müllera, pokażą działanie energii jądrowej i umożliwią przeprowadzenie quizu dla uczestników. Wyjaśnimy też czym są upcykling i zerowaste. Uczestnicy dowiedzą się również, jak w prosty sposób ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia odpadów oraz wykorzystać to co już mamy, nadając przedmiotom nowe życie – wyjaśnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.


Młodzi sportowcy, którzy spędzą sierpniowy weekend w Krakowie, zwiedzą krakowskie Stare Miasto, w tym m.in. zamek na Wawelu, a także, dzięki wsparciu ze strony Kopalni Soli „Wieliczka S.A.”, odwiedzą tę jedną z największych atrakcji turystycznych w Małopolsce.


Co ciekawe, to nie jest pierwsze działanie PZLA w ramach programu Erasmus. – Od stycznia 2021 roku wraz z czterema innymi federacjami realizujemy projekt „Athletics 4 Health”, mający na celu dokładne zbadanie zasobów sportowych i problemów, które wpływają na spadek liczby aktywnych fizycznie dzieci i młodzieży. Częścią projektu jest również wymiana dobrych praktyk dotyczących prowadzenia programów lekkoatletycznych dla dzieci – wyjaśnia Majewski.


Organizatorem Athletics Unlimited Games jest Polski Związek Lekkiej Atletyki. Imprezie objęta jest Patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, a współorganizatorem jest Małopolski Związek Lekkiej Atletyki. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie