EBL: Wiadomo, kiedy rozpocznie się sezon 2022/2023

22 września rozpocznie się rywalizacja w ekstraklasie koszykarzy sezonu 2022/23 z udziałem 16 klubów, które otrzymały licencje na start w najwyższej klasie rozgrywek - poinformowała Polska Liga Koszykówki. W tym gronie jest absolutny beniaminek Rawplug Sokół Łańcut.

Mistrz Polski wyłoniony zostanie w najpóźniej 18 czerwca 2023 roku. Tytułu broni Śląsk Wrocław, który 18. w historii złoto wywalczył w maju, po 20 latach od ostatniego triumfu.

Sezon tradycyjnie otworzy mecz o Suzuki Superpuchar Polski, który odbędzie się 21 września. O trofeum im. Adama Wójcika powalczą mistrz Śląsk oraz zdobywca Suzuki Pucharu Polski, BM Stal Ostrów Wlkp.

W pierwszej kolejce (22-25 września) m.in. Rawplug podejmie wicemistrza kraju Legię Warszawa, a brązowy medalista MP Anwil Włocławek zmierzy się na własnym parkiecie z Enea Zastal Zielona Góra.

Sezon zasadniczy, w którym zespoły walczyć będą systemem „każdy z każdym” potrwa do 3 maja.

Faza play off o mistrzostwo Polski rozpocznie się 6 maja. W ćwierćfinałach osiem najlepszych drużyn rywalizować będzie do trzech zwycięstw o awans do półfinałów. W nich także grać się będzie do trzech wygranych. Początek wielkiego finału (do czterech zwycięstw) zaplanowano na 2 czerwca, zaś ewentualny ostatni, siódmy mecz na 18 czerwca.

Dwie przerwy - w listopadzie i lutym przeznaczone będą na okienka FIBA, w których odbędą się mecze prekwalifikacji do Eurobasketu 2025 oraz Puchar Polski (połowa lutego).

W Energa Basket Lidze w sezonie 2022/2023 występować będą: Anwil Włocławek, Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski, Arka Gdynia, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, Enea Zastal BC Zielona Góra, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, GTK Gliwice, King Szczecin, Legia Warszawa, MKS Dąbrowa Górnicza, PGE Spójnia Stargard, Polski Cukier Pszczółka Start Lublin, Rawlplug Sokół Łańcut, Trefl Sopot, Twarde Pierniki Toruń oraz WKS Śląsk Wrocław.