Żużel. Grand Prix Wielkiej Brytanii: Relacja i wyniki na żywo

Żużel
Żużel. Grand Prix Wielkiej Brytanii: Relacja i wyniki na żywo
fot. Cyfrasport

W sobotę rywalizacja żużlowców o tytuł indywidualnego mistrza świata powróci do Cardiff po dwuletniej przerwie. W ostatnim turnieju z cyklu Grand Prix, który odbył się w tym mieście, w 2019 roku triumfował aktualny wicelider klasyfikacji Duńczyk Leon Madsen. Relacja na żywo z żużlowego Grand Prix Wielkiej Brytanii na Polsatsport.pl.

Stolica Walii od lat jest stałym punktem na mapie żużlowej GP, jednak ze względu na pandemię koronawirusa turnieje w tym mieście w 2020 i 2021 roku zostały odwołane.

 

Tor w Cardiff sprzyja Polakom. Co prawda w 2019 roku najlepszy z biało-czerwonych Bartosz Zmarzlik był trzeci, jednak triumfował tam rok wcześniej, natomiast w 2017 roku był drugi tuż za Maciejem Janowskim. Dla Janowskiego powrót do Wielkiej Brytanii będzie szczególny, bowiem występował w tamtejszej lidze w latach 2010-2015.

 

- Uwielbiam wracać do Wielkiej Brytanii. Bardzo mi się podobała rywalizacja w tym kraju przez sześć lat. To było wspaniałe doświadczenie dla mnie jako młodego żużlowca - powiedział Janowski cytowany na oficjalnej stronie cyklu.

 

Liderem klasyfikacji GP po pięciu turniejach jest Zmarzlik i na pewno należy go zaliczyć do faworytów szóstej w tym roku odsłony rywalizacji. W ostatnich zawodach w Gorzowie Wielkopolskim był co prawda trzeci, jednak słabsze występy Janowskiego i Madsena pozwoliły mu na umocnienie się na pierwszym miejscu. Janowski spadł z drugiej na czwartą lokatę.

 

W górę zestawienia pnie się natomiast Patryk Dudek, który wygrał przedostatni turniej w niemieckim Teterowie, w Gorzowie był czwarty i aktualnie plasuje się na ósmej pozycji. Wciąż bez większych sukcesów pozostaje Paweł Przedpełski - w Teterowie zakończył rywalizację na 14. miejscu, a w Gorzowie na 13. W klasyfikacji zajmuje 15. lokatę.

 

"Dziką kartę" na turniej w Cardiff otrzymał Brytyjczyk Adam Ellis. Rezerwowymi będą juniorzy Tom Brennan oraz Leon Flint. Początek rywalizacji o godz. 18:00.

 

Tegoroczny cykl GP zakończy się 1 października w Toruniu. W planach był jeszcze turniej w Oceanii, ale kilka dni temu organizatorzy mistrzostw zrezygnowali z jego rozegrania.

Przemysław Nowak/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy, że byli państwo z nami! Zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji z wydarzeń sportowych na Polsatsport.pl.

Tym samym mamy dwóch Polaków na podium w Cardiff! Gratulujemy! 

Daniel Bewley zwycięzcą Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff! Brytyjczyk najlepiej wystartował i do końca był na prowadzeniu. Rywale nie mieli szans. Drugi na linię mety wjechał Bartosz Zmarzlik, a trzeci był Patryk Dudek. Poza podium uplasował się Leon Madsen.

 

 

 

Przed nami wielki finał GP Wielkiej Brytanii:

Czerwony kask: Patryk Dudek

Niebieski kask: Daniel Bewley

Biały kask: Bartosz Zmarzlik

Żółty kask: Leon Madsen

 

Mamy dwóch Polaków w finale Grand Prix Wielkiej Brytanii! To oznacza, że minimum jeden z biało-czerwonych stanie dziś na podium.

W drugim biegu półfinałowym znakomicie wystartował Leon Madsen. Duńczyk kontrolował bieg od początku do końca i tym samym zobaczymy go w finale. Podobnie jak Bartosz Zmarzlika, który wyprzedził Jacka Holdera i Mikkela Michelsena.

Wynik 1. biegu półfinałowego:

1. Patryk Dudek
2. Daniel Bewley
3. Fredrik Lindgren
4. Jason Doyle (t)

W powtórce pierwszego biegu półfinałowego Patryk Dudek znakomicie wystartował. Nie dał szans przeciwnikom, a to oznacza, że zobaczymy Polaka w finale! W nim znalazł się również Daniel Bewley, który wyprzedził Fredrika Lindgrena.

Jason Doyle wjechał w taśmę, a to oznacza, że Australijczyk pożegnał się z zawodami w Cardiff. Z kolei Patryk Dudek chwilę później spadł z motocykla. 

Po trzydziestu minutach przymusowej przerwy żużlowcy rozpoczną rywalizację w biegach półfinałowych.

Tymczasem nadal trwają prace nad doprowadzeniem toru do używalności...

Oto pełna obsada drugiego półfinału:

Przed nami pierwszy półfinał:

Czerwony kask: Daniel Bewley

Niebieski kask: Patryk Dudek

Biały kask: Jason Dolye

Żółty kask: Fredrik Lindgren

 

Trwa kosmetyka toru przed biegami półfinałowymi... 

Wynik 20. biegu:

1. Jack Holder
2. Mikkel Michelsen
3. Leon Flint
4. Anders Thomsen

Mikkel Michelsen próbował wyprzedzić po zewnętrznej Jacka Holdera, ale ta sztuka mu się nie udała. Żużlowcy jechali bardzo ostrożnie ze względu na kiepską nawierzchnię toru.

Wynik 19. biegu:

1. Daniel Bewley
2. Leon Madsen
3. Paweł Przedpełski
4. Jason Doyle (w)

W powtórce biegu Daniel Bewley po raz kolejny pokazał, że jest w świetnej dyspozycji. Bez problemu dojechał do mety na prowadzeniu, tym samym wygrywając rundę zasadniczą.

Jason Doyle nie był atakowany przez nikogo, a mimo to zaliczył upadek. Z tego powodu bieg został przerwany. Zły Australijczyk szybko się otrząsnął i powędrował do parku maszyn.

 

 

Wynik 18. biegu:

1. Andrzej Lebiediew
2. Max Fricke
3. Patryk Dudek
4. Tom Brennan

Patryk Dudek wystartował znakomicie, lecz popełnił błąd, wpadł na koleinę i musiał myśleć o tym, żeby nie upaść. Chwilę później wyprzedził do Max Fricke. Przed nimi na prowadzeniu jechał Andrzej Lebiediew. Ostatni uplasował się Tom Brennan.

Żużlowcy coraz bardziej narzekają na tor, który jest w nie najlepszym stanie. 

Wynik 17. biegu:

1. Robert Lambert
2. Bartosz Zmarzlik
3. Fredrik Lindgren
4. Maciej Janowski

W 17. biegu przypomniał o sobie Robert Lambert, który uciekł rywalom i pierwszy dojechał do mety. Za nim uplasował się Bartosz Zmarzlik. Z kolei Maciej Janowski nie zdobył nawet punktu.

Wynik 16. biegu:

1. Fredrik Lindgren
2. Leon Madsen
3. Leon Flint
4. Andrzej Lebiediew (w)

W powtórce biegu Fredrik Lindgren na pierwszym wirażu wyprzedził Leona Madsena i pewnie wygrał. Drugi był Duńczyk, który wyprzedził Leona Flinta.

Co tu się dzieje?! Znów bieg przerwany. Tym razem przewrócił się Leon Flint, który rywalizował o trzecią lokatę z Andrzejem Lebiediewem. To właśnie Łotysz został wykluczony z powtórki.

Wynik 15. biegu:

1. Jack Holder
2. Max Fricke
3. Bartosz Zmarzlik
4. Paweł Przedpełski (w)

W powtórce znakomicie wystartował Jack Holder, który nie miał problemów z dojechaniem do mety na pierwszym miejscu.  Z kolei Bartosz Zmarzlik nie miał szans z rywalami, kończąc bieg na trzeciej lokacie.

Przerwany bieg po raz kolejny. Niedługo po starcie upadli dwaj Polacy - Paweł Przedpełski i Bartosz Zmarzlik. Obaj  już jednak podnieśli się z toru. Sędzia dopatrzył się przewinienia Przedpełskiego i to jego właśnie wykluczył z biegu.

Wynik 14. biegu:

1. Patryk Dudek
2. Anders Thomsen
3. Daniel Bewley
4. Robert Lambert

Tym razem to Patryk Dudek nie miał sobie równych. Polak prowadził od startu do mety. Z dobrej strony pokazał się Anders Thomsen, który dojechał na drugiej pozycji. Dopiero trzeci był Daniel Bewley, który znalazł się przed Robertem Lambertem. 

Wynik 13. biegu:

1. Jason Doyle
2. Maciej Janowski
3. Tom Brennan
4. Mikkel Michelsen

W powtórce biegu Jason Doyle prowadził od początku do końca. Próbował mu w tym przeszkodzić Maciej Janowski, ale ostatecznie dojechał do mety drugi. Trzeci był Tom Brennan.

Trzeci raz podczas tych zawodów został przerwany bieg. Jason Doyle przewrócił się na drugim wirażu pierwszego kółka. Australijczyk wstał i poszedł do parku maszyn. Na prowadzeniu wówczas był Maciej Janowski. Co ciekawe, z drugiej odsłony tego wyścigu został wykluczony Mikkel Michelsen, który nie może zgodzić się z tą kontrowersyjną decyzją sędziego.

Wynik 12. biegu:

1. Bartosz Zmarzlik
2. Daniel Bewley
3. Tai Woffinden
4. Leon Flint

Dopiero Bartosz Zmarzlik wjechał do mety przed niepokonanym do tej pory Danielem Bewleyem! Trzeci był Tai Woffinden, a ostatni Leon Flint.

Wynik 11. biegu:

1. Mikkel Michelsen
2. Andrzej Lebiediew
3. Robert Lambert
4. Paweł Przedpełski

Mikkel Michelsen oprócz samego startu jechał na pewnym prowadzeniu. Z kolei Andrzej Lebiediew wyprzedził Roberta Lamberta. Z kolei Paweł Przedpełski ocały czas jechał czwarty.

Wynik 10. biegu:

1. Patryk Dudek
2. Jack Holder
3. Jason Doyle
4. Fredrik Lindgren

Patryk Dudek umiejętnie wyprzedził Jacka Holdera i wygrał bieg. Drugi był Australijczyk przed rodakiem Jason Doylem. Bez punktów Fredrik Lindgren.

Wynik 9. biegu:

1. Leon Madsen
2. Max Fricke
3. Maciej Janowski
4. Anders Thomsen

Leon Madsen najlepiej wystartował spod taśmy i to on pierwszy minął linię mety. Nerwowo jechał Maciej Janowski, który jechał za Maksem Frickiem. Z kolei Thomsen nie dojechał do mety.

Wynik 8. biegu:

1. Jason Doyle
2. Tai Woffinden
3. Max Fricke
4. Robert Lambert

Jason Doyle od początku prowadził. Tuż za nim był Woffinden, ale później zaczął odstawać od Australijczyka. Z kolei Brytyjczyka gonił Fricke. Lambert dojechał na ostatniej pozycji.

Wynik 7. biegu:

1. Fredrik Lindgren
2. Paweł Przedpełski
3. Tom Brennan
4. Anders Thomsen

Znakomicie zaczął Przedpełski, ale Lindgren również dobrze wystartował. Szwed jednak znalazł się przed Polakiem i następnie dojechał pierwszy do mety. Z kolei problem sprzętowy dopadł Thomsena.

Wynik 6. biegu:

1. Mikkel Michelsen
2. Bartosz Zmarzlik
3. Leon Madsen
4. Patryk Dudek

Znakomity start Duńczyków, którzy prowadzili na dwóch pierwszych miejscach. Michelsen blokował Madsena, a to wykorzystał Zmarzlik, który wjechał na metę za Michelsenem. Dudek zakończył bieg na ostatniej pozycji. 

Wynik 5. biegu:

1. Daniel Bewley
2. Maciej Janowski
3. Jack Holder
4. Andrzej Lebiediew

Co za początek zawodów w wykonaniu Daniela Bewleya! Drugi raz z rzędu był najlepszy. Brytyjczyk wygrał z potężną przewagą. Dugi na metę wjechał Maciej Janowski, który znalazł się przed Holderem i Lebiediewem.

Wynik 4. biegu:

1. Daniel Bewley
2. Fredrik Lindgren
3. Max Fricke
4. Mikkel Michelsen

Mamy nowy rekord toru w Cardiff! Daniel Bewley znakomicie wystartował i nie dał szans rywalom!

Wynik 3. biegu:

1. Bartosz Zmarzlik
2. Jason Doyle
3. Anders Thomsen
4. Andrzej Lebiediew

W powtórce Bartosz Zmarzlik prowadził od początku do końca. Jason Doyle próbował go wyprzedzić, ale Polak wytrzymał opór. Z kolei Lebiediew wjechał na linię mety za Thomsenem.

Po raz kolejny bieg został przerwany. Upadek na pierwszym łuku zaliczyli Lebiediew i Doyle. Łotysz wstał o własnych siłach i powędrował do parku maszyn, natomiast Australijczykowi dłużej zajęło pozbieranie się z toru. Druga próba odbędzie się w pełnej obsadzie.

Wynik 2. biegu:

1. Jack Holder
2. Leon Madsen
3. Robert Lambert
4. Adam Ellis (w)

Powtórka biegu dla Jacka Holdera, choć lepiej rozpoczął go Leon Madsen. Trzecie miejsce zajął Robert Lambert.  

Drugi Bieg przerwany. Na początku drugiego wirażu przewrócił się Ellis. Anglik wstał o własnym siłach i zmierza do parku maszyn. Został wykluczony.

Wynik 1. biegu:

1. Patryk Dudek
2. Maciej Janowski
3. Tai Woffinden
4. Paweł Przedpełski

Janowski zaczął najlepiej, ale na wyjeździe z łuku wyprzedził go Dudek. Woffinden gonił, ale nie dogonił  Janowskiego. Z kolei Przedpełski od startu na końcu.

Pora na pierwszy wyścig...

 

Podczas prezentacji na Principality Stadium został odegrany hymn walijski i brytyjski. A już za moment zaczynamy zawody!

Za żużlowcami runda honorowa. Za chwilę oficjalna prezentacja!

Podczas zawodów temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Obecnie na stadionie w Cardiff trwa prezentacja bohaterów dzisiejszego Grand Prix.

W pierwszym biegu dnia na torze zobaczymy Macieja Janowskiego, Patryka Dudka, Pawła Przedpełskiego oraz Taia Woffindena.

Duńczyk Jesper Steentoft będzie sędzią dzisiejszych zawodów.

 

Witamy w relacji na żywo z dzisiejszego Grand Prix Wielkiej Brytanii!

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie