Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda z kompletem zwycięstw w pierwszej rundzie w Miami

Inne
Champions Chess Tour: Jan-Krzysztof Duda z kompletem zwycięstw w pierwszej rundzie w Miami
fot. PAP/EPA/FERNANDO ALVARADO
Jan-Krzysztof Duda z kompletem zwycięstw w pierwszej rundzie w Miami

Jan-Krzysztof Duda wygrał z Amerykaninem Hansem Moke Niemannem 3:0 w pierwszym dniu FTX Crypto Cup w Miami, szóstego turnieju online szachów szybkich (pula nagród 210 tys. dol.), zaliczanego do cyklu Meltwater Champions Chess Tour.

Polaka, wicelidera cyklu CCT, czekają jeszcze mecze z sześcioma rywalami.

 

Poniedziałkową rywalizację 24-letni arcymistrz z Wieliczki jako jedyny zakończył już po trzech partiach (15 minut plus 10 sekund), wygrywając z pięć lat młodszym, ósmym szachistą Stanów Zjednoczonych dwie partie czarnymi i jedną białymi.

 

W pozostałych meczach pierwszej rundy lider klasyfikacji generalnej CCT, mistrz świata Norweg Magnus Carlsen pokonał Holendra Anisha Giriego 3:1, reprezentant USA Levon Aronian wygrał z mieszkającym w tym kraju Wietnamczykiem Liem Quang Le 2,5:1,5 i w najciekawszym tego dnia pojedynku młodych talentów 16-letni Hindus Rameshbabu Praggnanandhaa również 2,5:1,5 zwyciężył trzy lata starszego reprezentanta Francji Alirezję Firouzję.

 

Czwórka zwycięzców otrzymała po trzy punkty i 7,5 tys. dol. premii. Pokonani pozostają z zerowym kontem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanin Arkadij Dworkowicz ponownie wybrany na prezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej

 

W turnieju odbywającym się w Eden Roc Miami Beach Hotel na Florydzie ośmiu uczestników rozegra siedem rund czteropartiowych meczów systemem każdy z każdym.

 

We wtorek Duda zmierzy się z Aronianem, a w kolejnych dniach z Le, Firouzją, Carlsenem, Praggnanandhaą i Girim. Turniej zakończy się w niedzielę.

 

Tegoroczna edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Cały cykl zakończy się 20 listopada i po raz drugi wyłoni najlepszego szachistę sezonu w rywalizacji online.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie