ME Monachium 2022: Femke Bol chce zdominować biegi na 400 metrów

Femke Bol

Holenderka Femke Bol w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy chce zdominować biegi na 400 m - płaski i przez płotki. Do tej pory żadna z zawodniczek z Niderlandów nie wywalczyła mistrzostwa Starego Kontynentu na obydwu dystansach. "Jestem gotowa na to wyzwanie" - powiedziała.

22-letnia Bol chce pójść w ślady holenderskiej legendy, czterokrotnej mistrzyni olimpijskiej, Fanny Blankers-Koen, która podcza ME w 1950 r. w Brukseli wywalczyła trzy złote krążki: na 100, 200 oraz 80 m ppł (zdobyła jeszcze srebro w sztafecie 4x100 m).

"Wygląda na to, że zapowiada się ciężki tydzień, ale jestem gotowa na wyzwanie. To będzie +Double Trouble+" - napisała na swoim profilu na Instagramie biegaczka.

Bol jest ostatnio w znakomitej formie - podczas zawodów Diamentowej Ligi w Chorzowie wygrała 400 m czasem 49,75 poprawiając rekord Holandii. Wyprzedziła Natalię Kaczmarek, która osiągnęła 49,86 i poprawiła rekord życiowy, stając się drugą Polką - po Irenie Szewińskiej - która +zeszła+ poniżej 50 sekund na tym dystansie.

Bol to brązowa medalistka igrzysk w Tokio na dystansie 400 m ppł, halowa mistrzyni Europy (2021 Toruń) na 400 m oraz wicemistrzyni świata w hali z marca z Belgradu na tym dystansie, a także w sztafecie 4x400 m. Podczas lipcowych mistrzostw globu w Eugene zdobyła "tylko" srebro w sztafecie 4x400 m, czym była rozczarowana.