ME w pływaniu: Polska sztafeta mieszana bez medalu, złoto dla Brytyjczyków

W pływackich mistrzostwach Europy w Rzymie siódme miejsce zajęła polska sztafeta mieszana 4x200 m stylem dowolnym. Kamil Sieradzki, Mateusz Chowaniec, Aleksandra Knop oraz Aleksandra Polańska osiągnęli czas 7.41,29. Zwyciężyli Brytyjczycy - 7.28,16.

Drugie miejsce zajęli Francuzi - 7.29,25, a trzecie Włosi - 7.31,85.

Polskim wydarzeniem wtorku był srebrny medal Katarzyny Wasick na 50 metrów stylem dowolnym. 30-letnia krakowianka osiągnęła czas 24,20. Wygrała Szwedka Sarah Sjoestroem - 23,91, a trzecia była Holenderka Valerie van Roon - 24,64.

Wasick to zdecydowanie najlepsza polska pływaczka w ostatnich latach, ale Sjoestroem to absolutna światowa gwiazda. Tak, jak podczas czerwcowych mistrzostw globu w Budapeszcie Polka we wtorek musiała uznać wyższość utytułowanej Szwedki.

Wasick srebro mistrzostw Europy zdobyła także dwa lata temu w stolicy Węgier.

Sjoestroem ma natomiast w dorobku m.in. cztery medale igrzysk olimpijskich, w tym złoty z Rio de Janeiro (2016) na 100 m st. motylkowym. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata stawała dziesięciokrotnie, a w ME najlepsza była już 16 razy. W Rzymie wcześniej triumfowała na 50 m stylem motylkowym.

To drugi medal biało-czerwonych w tej imprezie. W niedzielę brąz na 100 m stylem motylkowym wywalczył Jakub Majerski.

Kilka minut przed startem Wasick w finale 200 m stylem motylkowym wystąpił Krzysztof Chmielewski. Czas 1.56,43 dał mu ósme miejsce. Zwyciężył Węgier Kristof Milak - 1.52,01. Drugi był jego rodak Richard Marton - 1.54,78, a trzeci Włoch Alberto Razzetti - 1.55,01.

W półfinałach z czwartym czasem do decydującego wyścigu na 100 m st. grzbietowym awansował Ksawery Masiuk - 53,71. W tej samej konkurencji odpadł dziewiąty Kacper Stokowski - 54,18. Z ósmym wynikiem do finału 50 m st. dowolnym awansował Paweł Juraszek - 21,92.

W półfinale 50 m st. klasycznym przepadła natomiast Dominika Sztandera. Czas 31,35 dał jej 12. miejsce.