Zmarł Rajmund Zieliński, olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski

Inne
Zmarł Rajmund Zieliński, olimpijczyk i wielokrotny mistrz Polski
fot. PAP

W wieku 81 lat zmarł w poniedziałek Rajmund Zieliński, jeden z najwszechstronniejszych polskich kolarzy lat 60. XX wieku, triumfator Tour de Pologne (1964), olimpijczyk z Tokio i Meksyku. Karierę rozpoczynał w LKS Gryf Szczecin - poinformowała federacja.

Potrafił wygrać Tour de Pologne (1964) i być rewelacją torowych mistrzostw świata w Brnie (1969), gdzie w indywidualnym wyścigu na cztery km zajął miejsce tuż za podium. Dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich - w Tokio (1964) i Meksyku (1968), za pierwszym razem w kolarstwie szosowym, cztery lata później na torze. W obu specjalnościach w sumie zdobył dziesięć tytułów mistrza kraju.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Tour de Pologne to kolarska Liga Mistrzów"

 

Przeszedł do historii Wyścigu Pokoju jako pierwszy Polak, który wygrał etap (14 maja 1965) jazdy indywidualnej na czas (54 km). Najlepszy kolarz szosowy w klasyfikacji PZKol i Challenge "PS" w roku 1964.

 

Jako zawodnik reprezentował również barwy LZS Nowogard, Czarnych Radom i Arkonii Szczecin (1970). Po zakończeniu kariery zawodniczej, trener Gryfu Szczecin i Nasiennika Gryfice. Jego wychowankiem był m. in. Sławomir Krawczyk, kilkukrotny mistrz Polski i uczestnik mistrzostw świata.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie