Turniej koszykarzy w Atenach: Polska przegrała z Grecją

Reprezentacja Polski w koszykówce

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Atenach z Grecją 78:101 (10:27, 27:23, 22:19, 19:32) w swoim pierwszym meczu 31. Turnieju Akropolu. To jej trzecia porażka w spotkaniach towarzyskich przed wrześniowym Eurobasketem. Kolejnymi rywalami będą Turcja i Gruzja.

Polacy wystąpili bez A.J. Slaughtera, którego przyjazd do Aten był wcześniej anonsowany przez federację. Biało-czerwoni słabo rozpoczęli spotkanie, ale potem toczyli równą walkę z gospodarzami turnieju, mającymi w składzie trzech braci Antetokounmpo, w tym tego najbardziej znanego - Giannisa, mistrza NBA z Milwaukee Bucks (2021). W drugiej kwarcie nawet prowadzili 34:32 po rzutach za trzy punkty Michała Kolendy i kapitana zespołu Mateusza Ponitki. Przez cztery ostatnie minuty tej odsłony Polacy zdobyli jednak tylko trzy punkty, a rywale 18 i do przerwy Grecja wygrywała 50:37.

W drugiej części rywale mieli większą przewagę, która wynikała z dominacji pod tablicami i kontrataków. Po 30 minutach było 69:59 dla Grecji i dopiero w ostatniej kwarcie koszykarze gospodarza turnieju uzyskali wysokie prowadzenie. Biało-czerwoni mieli aż 22 straty - przy 12 rywali. Gospodarze trafili 76 procent rzutów za dwa punkty (22 z 29), podczas gdy podopieczni trenera Igora Milicica 50 procent (16 z 32).

Wcześniej Polacy przegrali na turnieju w Stambule z Ukrainą (60:88) i Turcją (78:94)

Biało-czerwoni 4 sierpnia rozpoczęli przygotowania do wrześniowego Eurobasketu oraz sierpniowych meczów o punkty w prekwalifikacjach do kolejnych ME (2025) - najpierw zmierzą się na stołecznym Torwarze 25 sierpnia z Chorwacją, także uczestnikiem ME (zagra w gr. w Mediolanie), a trzy dni później na wyjeździe z Austrią w Schwechat pod Wiedniem. Polacy muszą grać w tej fazie, bowiem nie udało im się zakwalifikować do drugiego etapu eliminacji MŚ 2023.

Potem zespół trenera Milicica czeka już udział w Eurobaskecie, gdzie w Pradze w grupie D (2-9 września) rywalizować będą z gospodarzami - Czechami oraz Finlandią, Izraelem, Holandią i Serbią.