Memoriał Wagnera 2022: Iran pokonał Argentynę na pożegnanie z turniejem

W pierwszym meczu trzeciego dnia Memoriału Huberta Jerzego Wagnera Argentyna przegrała z Iranem 2:3. Zwycięstwo w turnieju już w piątek zapewniła sobie reprezentacja Polski, która w drugim sobotnim spotkaniu zagra z Serbią.

Argentyna i Iran to rywale w grupie F zbliżających się mistrzostw świata siatkarzy 2022. Zagrają ze sobą już w pierwszej kolejce spotkań – dokładnie za tydzień, w sobotę 27 sierpnia. W tej sytuacji nie ma co się dziwić, że trenerzy obu ekip nie chcieli odkrywać wszystkich kart i posłali w bój mocno przemieszane składy.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Iranu (4:7). Na przestrzeni seta utrzymywali oni przewagę, choć gra była wyrównana i jeszcze w końcówce Argentyńczycy mieli szansę na odrobienie strat (18:20). Persowie skończyli dwie ważne akcje po ataku Mohammada Manavinejada oraz bloku i mieli piłę setową (20:24). Brakujący punkt dołożył skutecznym uderzeniem Saber Kazemi (21:25).

Początek drugiej odsłony to wyraźna przewaga Argentyny (6:2, 12:7). Set stał na słabszym poziomie od poprzedniego, oglądaliśmy sporo błędów własnych obu drużyn. W końcówce wydawało się, że Argentyńczycy mają sytuację pod kontrolą (19:13, 23:18). Zagapili się jednak, przegrali trzy kolejne akcje i było tylko 23:21. Ważną akcję skończył Martin Ramos, a wynik na 25:22 ustalił efektowny blok.

Set numer trzy toczył się przy przewadze Argentyny, choć w początkowych fragmentach drużyny walczyły punkt za punkt. Ta część meczu również nie mogła zadowolić wytrawnych kibiców siatkarskich, bo obie drużyny nie ustrzegły się prostych błędów. Argentyńczycy lepiej grali w obronie, kończyli trudne akcje i lepiej rozegrali końcówkę, w której uzyskali wyraźną przewagę. Po przestrzelonej zagrywce rywali wygrali (25:19).

W czwartej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną walkę i przez dłuższy czas żadna ze stron nie była w stanie uzyskać znaczącej zaliczki. Argentyńczycy wygrali trzy akcje z rzędu (16:14), ale rywale szybko zrewanżowali się im podobną serią (17:18). Irańczycy walczyli o przedłużenie meczu i dopięli swego; pomogły zmiany dokonane przez trenera Behrouza Ataei. Błąd siatkarzy Argentyny w ataku ustalił wynik na 22:25.

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break. W nim, przy zmianie stron dwa oczka zaliczki miała Argentyna, gdy skutecznie zaatakował Nicolas Zerba (8:6). Później jednak inicjatywę przejęli Irańczycy, którzy dwukrotnie zatrzymali rywali blokiem (9:11), a później Saber Kazemi popisał się asem serwisowym w sam narożnik boiska (10:13). Argentyna złapała jeszcze kontakt (12:13), ale błąd serwisowy dał Iranowi piłkę meczową. W ostatniej akcji tego starcia skutecznym atakiem popisał się Kazemi, który był wyróżniającym się zawodnikiem zwycięskiej drużyny (13:15).