Barbora Spotakova przeszła do historii. Zdobyła medal w wieku 41 lat!

Inne
Barbora Spotakova przeszła do historii. Zdobyła medal w wieku 41 lat!
fot. PAP/EPA
Barbora Spotakova

Czeska oszczepniczka Barbora Spotakova wywalczyła swój czwarty medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Brąz dał jej ostatni rzut na stadionie w Monachium na odległość 60,68 m. 41-letnia zawodniczka przeszła tym samym do historii dyscypliny.

Rekordzistka świata jest najstarszą oszczepniczką, która wywalczyła medal na mistrzowskiej imprezie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ewa Różańska: Trudno mi zrobić zakupy, bo ludzie zaczepiają

 

To jednocześnie 11. medal Czeszki, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej (Pekin 2008 i Londyn 2012) z największych światowych imprez i pierwszy wywalczony od 2017 roku, od złota MŚ w Londynie.

 

Spotakova po ostatniej próbie awansowała z czwartej na druga pozycję. Po niej rzucała 18-letnia Serbka Adriana Vilagos i uzyskała 62,01, co dało jej srebrny medal. Wygrała bijąc rekord życiowy 19-letnia Greczynka Elina Tzengko - 65,81.

 

Czeszka, mama dwóch synów (9- i 4-latka), pierwszy medal ME - srebrny - wywalczyła w 2006 roku w Goeteborgu. W międzynarodowych zawodach tej rangi debiutowała równo 20 lat temu - w mistrzostwach Starego Kontynentu właśnie w Monachium.

 

- To cudowne być z rodziną i przyjaciółmi tutaj, gdzie wszystko się zaczęło 20 lat temu. Ten medal to szczęście. Nie jest mój, należy do wszystkich, którzy mnie ukształtowali podczas kariery i przez całe życie. Najbardziej dziękuje trenerowi, który nie miał ze mną łatwo w ostatnich latach, gdy poświęcałam się także wychowywaniu dzieci - powiedziała przed kamerami czeskiej telewizji.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Przetrwaj i wygraj - odcinek 2

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie