ME Monachium 2022: Albanka Luiza Gega przeszła do historii

Inne
ME Monachium 2022: Albanka Luiza Gega przeszła do historii
fot. PAP/EPA/LEONHARD SIMON
Luiza Gega

Luiza Gega przeszła do historii lekkoatletyki i swego kraju zdobywając w Monachium złoto w biegu na 3000 m z przeszkodami jako pierwszy sportowiec z Albanii. Poprawiła także rekord Europy wynikiem 9.11,31.

33-latka jest jedynym przedstawicielem Albanii, który wywalczył medale w czempionacie Starego Kontynentu. Ma także srebro na tym samym dystansie zdobyte w Amsterdamie w 2016 roku.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polska w czołówce! Klasyfikacja medalowa multidyscyplinarnych mistrzostw Europy 2022

 

Gega jest fenomenem i "gigantką" albańskiej lekkoatletyki, do niej należą bowiem wszystkie krajowe rekordy w biegach na dystansach od 800 m do… maratonu.

 

W Monachium dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich (2016 i 2021) prowadziła od samego początku, uzyskując na dwóch ostatnich okrążeniach coraz większą przewagę nad rywalkami. Drugą na mecie Niemkę Leę Meyer wyprzedziła o 20 m. Czwarta w tej rywalizacji była Polka Alicja Konieczek, która poprawiła rekord życiowy (9.25,15).

 

- Bardzo pragnęłam tego medalu i od początku ciężko na niego pracowałam. Wiem, jak biec samotnie, bo tak właśnie trenuję. Starałam się być skoncentrowana do samego końca. Kiedy usłyszałam gong na ostatnie okrążenie powiedziałem sobie po prostu: Jedź, Luiza, jedź. Możesz spełnić marzenia! - powiedziała Albanka.

 

Na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych Gega zamieściła motto: "Catch me if you can!" (Złap mnie, jeśli zdołasz!). W Monachium żadna z rywalek nie zdołała tego uczynić.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie