Ormianin i Kolumbijczyk będą reprezentować Bahrajn w podnoszeniu ciężarów

Inne
Ormianin i Kolumbijczyk będą reprezentować Bahrajn w podnoszeniu ciężarów
fot. PAP
Gor Minasjan i Lesman Paredes będą reprezentować Bahrajn w podnoszeniu ciężarów.

Medalista olimpijski z Armenii i rekordzista oraz mistrz świata z Kolumbii zmienili narodowość i będą reprezentować Bahrajn w październikowych mistrzostwach Azji w podnoszeniu ciężarów.

Gor Minasjan w kat. powyżej 105 kg zdobył srebrny medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, a Lesman Paredes w wadze 96 kg w zeszłym roku został mistrzem świata, ustanawiając rekord globu w rwaniu.

 

- Ich obecność, obok drużyn z najsilniejszych narodowych reprezentacji kontynentu, nada wydarzeniu prawie atmosferę mistrzostw świata - powiedział Eshaq Ebrahim Eshaq, prezes Federacji Podnoszenia Ciężarów Bahrajnu, który ma śmiałe plany promowania tego sportu w rejonie Zatoki Perskiej.

 

Bahrajn mistrzostwa Azji w tej dyscyplinie, choć nigdy wcześniej nie był gospodarzem takiej imprezy, zorganizuje w październiku w Manamie. Kraj ten nigdy nie zdobył medali na mistrzostwach kontynentalnych czy mistrzostw świata seniorów. Notuje jednak coraz lepsze wyniki wśród młodzieżowców i juniorów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tamas Ajan dożywotnio zdyskwalifikowany

 

Transfery 27-letniego Minasjana i o rok młodszego Paredesa mają pomóc Bahrajnowi we wspinaczce do światowej elity ciężarowców. W tej dyscyplinie zmiana obywatelstwa automatycznie uprawnia do reprezentowania nowej ojczyzny, oczywiście za zgodą macierzystej federacji. Obaj zawodnicy ją otrzymali, a Bahrajn nie zapłacił żadnych pieniędzy za ich rejestrację. Obaj też mogą spodziewać się najwyższej klasy obiektów i lepszych zarobków w Bahrajnie.

 

W najbliższej przyszłości należy spodziewać się większej liczby takich przypadków. MKOl zmniejszył liczbę sportowców na igrzyskach olimpijskich kosztem m.in. podnoszenia ciężarów. Zgonie z regulaminem żaden kraj w tej dyscyplinie nie będzie mógł wysłać więcej niż trzech mężczyzn i trzy kobiety na igrzyska w Paryżu 2024. Wcześniej każda federacja mogła wystawić po pięciu ciężarowców w obu płciach. Zmniejszono także liczbę kategorii wagowych - z siedmiu do pięciu.

 

Kwalifikacje w podnoszeniu ciężarów do IO w Paryżu 2024 rozpoczną się grudniowymi mistrzostwami świata w Kolumbii.

 

Podnoszenie ciężarów warunkowo zostało wykreślone z programu IO Los Angeles 2028. Jeżeli nic się nie zmieni i dyscyplina nie zostanie uznana za "czystą", to w stolicy Francji może nastąpić pożegnanie z ciężarami w olimpijskim wydaniu

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie