Ostatni sprawdzian przed MŚ zaliczony! Polscy siatkarze pewnie wygrali w Spodku

Polscy siatkarze wygrali z Argentyną 3:0 w meczu towarzyskim rozegranym w katowickim Spodku; w dodatkowym secie było 25:21 dla gospodarzy. Spotkanie było ostatnim sprawdzianem reprezentacji Polski przed rozpoczęciem mistrzostw świata.

Premierowa partia toczyła się w spokojnym tempie, a obie ekipy nie zaprezentowały zbyt wielu długich akcji. Mocną bronią Polaków była zagrywka. Co prawda lepiej rozpoczęli goście, po asie serwisowym Luciano De Cecco było 0:2, ale polscy siatkarze szybko przejęli inicjatywę. Po punktowej zagrywce Bartosza Kurka prowadzili 9:6 i utrzymywali tę przewagę w dalszej części seta. Wynik na 25:20 ustaliła przestrzelona zagrywka Argentyńczyków.

W drugim secie polscy siatkarze mieli jeszcze bardziej wyraźną przewagę i właściwie już w środkowej części seta kontrolowali sytuację (15:7). Rywale nie stawiali większego oporu, grali zachowawczo, co sprawiło, że gospodarze spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je skuteczny atak Mateusza Bieńka z przesuniętej krótkiej (25:17).

Początek trzeciego seta to wyrównana walka obu ekip. Polacy odskoczyli rywalom w środkowej części seta; po asie serwisowym Tomasza Fornala prowadzili 13:10. Później kilka błędów rywali, dwa punkty gospodarze dołożyli blokiem i było 18:13. Wydawało się, że Polacy znów spokojnie zamkną seta, ale Argentyńczycy zerwali się do walki. Najpierw wygrali trzy kolejne akcje, a później odrobili straty (19:19). Losy tej partii ważyły się do końca, ale dwa ostatnie słowa należały do Bartosza Kwolka (25:22).

Polacy pewnie wygrali to spotkanie, ale obaj szkoleniowcy umówili się na dodatkowego seta. Obie ekipy wyszły na niego już w mocno zmienionych składach i toczyły wyrównaną walkę, ale w końcówce Polacy odskoczyli na kilka oczek (20:17). Utrzymali ją w końcówce, a rywalizację zakończył efektownie, bo asem serwisowym Łukasz Kaczmarek (25:21).

Skrót meczu Polska - Argentyna:

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (14), Kamil Semeniuk (13), Bartosz Kurek (12), Tomasz Fornal (11) – Polska; Facundo Conte (10), Bruno Lima (10) – Argentyna.

Obie ekipy mierzyły się ze sobą kilka dni wcześniej podczas Memoriału Jerzego Huberta Wagnera. Polacy wygrali wówczas 3:0.

Polscy siatkarze już w najbliższy piątek 26 sierpnia rozpoczną zmagania w siatkarskim mundialu. Zmierzą się wówczas w Katowicach z reprezentacją Bułgarii. Argentyna swój pierwszy mecz turnieju zagra dzień później z Iranem w Lublanie.

Polska – Argentyna 3:0 (25:20, 25:17, 25:22); dodatkowy set – 25:21

Polska: Kamil Semeniuk, Mateusz Bieniek, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Jakub Popiwczak (libero), Karol Kłos, Mateusz Poręba. Trener: Nikola Grbić.
Argentyna: Nicolas Zerba, Luciano De Cecco, Facundo Conte, Joaquin Gallego, Bruno Lima, Ezequiel Palacios – Santiago Danani (libero) oraz Luciano Palonsky, Matias Sanchez, Pablo Koukartsev, Ian Martinez, Martin Ramos. Trener: Marcelo Mendez.