PKO BP Ekstraklasa: Skromna wygrana Lecha Poznań

Afonso Sousa zapewnił wygraną ekipie Lecha Poznań.

Po debiutanckim trafieniu Portugalczyka Afonso Sousy lechici zasłużenie pokonali Piasta Gliwice 1:0. Mistrzowie Polski dopiero w swoim piątym ligowym meczu zanotowali pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Goście rozczarowali, przez 90 minut nie oddali celnego strzału na bramkę Filipa Bednarka.

Miejscowi do meczu przystąpili po trzech ligowych porażkach z rzędu. I od samego początku najwyraźniej chcieli nakreślić inny scenariusz niż to miało w pojedynkach przeciwko Stali Mielec, Wiśle Płock czy Śląskowi Wrocław. Już pierwsza akcja poznaniaków mogła zakończyć się powodzeniem – Kristoffer Velde uderzył mocno po ziemi, lecz Frantisek Plach nogami obronił strzał Norwega.

Gospodarze poczuli się jeszcze pewniej, choć w składzie zabrakło kontuzjowanego napastnika Mikaela Ishaka oraz Joao Amarala, który usiadł na ławce rezerwowych. W następnej akcji zastępujący Amarala jego rodak Sousa miał sporo czasu by dokładnie przymierzyć i bramkarz gości nie był w stanie zapobiec utracie gola.

Gliwiczanie sprawiali nieco zaskoczonych sytuacją i dopiero po 20 minutach udało im się wypchnąć rywali z ich własnej połowy. Bednarek nie miał jednak zbyt dużo pracy, ale w 33. minucie trochę uśmiechnęło się do niego szczęście po niecelnej główce Jakuba Czerwińskiego.

Po obiecującym początku, tempo spotkania w końcówce pierwszej odsłony mocno spadło. Gościom brakowało atutów w ofensywie, Lech zadowolony z prowadzenia starał się szanować piłkę.

Tuż po zmianie stron niezłą okazję miał Heorhij Citaiszwili, lecz zbyt długo szukał miejsca do oddania strzału i piłkarze Piasta zablokowali jego uderzenie. Goście najlepszą okazję do wyrównania mieli w 56. minucie - Damian Kądzior dośrodkował wzdłuż bramki, a zamykający akcję Arkadiusz Pyrka nieczysto trafił w piłkę.

Kądzior od dłuższego czasu był "przymierzany" do Lecha, oba kluby długo negocjowały warunki przejścia piłkarza, ale ostatecznie skończyło się tym, że 30-letni pomocnik kilka dni temu... przedłużył kontrakt z Piastem do czerwca 2025 roku. W niedzielnym meczu przeciwko swojemu niedoszłemu pracodawcy był jednak mało widoczny.

Lech miał kłopot z kreowaniem sytuacji, ale z pomocą przyszli gliwiczanie. Grzegorz Tomasiewicz stracił piłkę na swojej połowie i Citaiszwili znalazł się w sytuacji sam na sam z Plachem. Gruzin powinien sam sfinalizować akcję, ale szukał Michała Skórasia, a wracający Constantin Reiner zdążył przeciąć podanie.

Potem było już dużo szarpanej gry z obu stron, piłkarze czasami nie przebierali w środkach i zaczęli się wzajemnie prowokować. Sędzia Tomasz Kwiatkowski żółtymi kartkami musiał temperować zachowania zawodników.

W doliczonym czasie gry goście prostymi środkami szukali drogi do bramki, ale defensywa Lecha grała bezbłędnie. Lechici mieli jeszcze jedną szansę na podwyższeniu wyniku – Amaral wyprowadził kontrę, miał trzech partnerów obok siebie i tylko dwóch obrońców rywali. Rozegranie pozostawiło jednak wiele do życzenia i cała akcja skończyła się tylko rzutem rożnym. Po chwili arbiter zakończył to dość przeciętne spotkanie.

Lech Poznań - Piast Gliwice 1:0 (1:0).

Bramka: Sousa 5

Lech Poznań: Filip Bednarek - Joel Pereira, Filip Dagerstaal, Antonio Milic, Barry Douglas - Heorhij Citaiszwili (88. Joao Amaral), Nika Kwekweskiri (79. Radosław Murawski), Afonso Sousa (79. Filip Marchwiński), Jesper Karlstroem, Kristoffer Velde (63. Michał Skóraś) - Filip Szymczak

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Constantin Reiner, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński - Arkadiusz Pyrka (66. Michael Ameyaw), Grzegorz Tomasiewicz, Damian Kądzior, Tom Hateley (79. Michał Kaput), Alexandros Katranis (79. Jakub Holubek) - Michał Chrapek (60. Jorge Felix), Kamil Wilczek (66. Rauno Sappinen)

Żółte kartki: Sousa, Pereira, Douglas, Kwekweskiri - Katranis, Czerwiński, Tomasiewicz, Ameyaw.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 11 223.