Fortuna Puchar Polski: Górnik Zabrze lepszy w Wielkich Derbach Śląska. Zwycięstwo na wagę 1/16 finału

Górnik Zabrze

Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe Ruch Chorzów 1:0 w meczu 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski. Zwycięstwo zapewnił swojej ekipie Rafał Janicki, który w końcówce pierwszej połowy popisał się kapitalnym uderzeniem z dystansu.

Na Wielkie Derby Śląska kibice obu klubów czekali ponad 6 lat. Po raz ostatni Ruch i Górnik mierzyły się w sezonie 2015/2016 - jeszcze na poziomie Ekstraklasy. Później losy i jednych, i drugich układały się różnie - dość wspomnieć, że chorzowianie w 2019 roku rozpoczęli odbudowę w III lidze. Teraz rywalizują na zapleczu Ekstraklasy i mają coraz większą ochotę na powrót do elity, w której od 2017 roku nieprzerwanie występują zabrzanie.

Mecz przy ulicy Cichej przyciągnął - co nie może dziwić - komplet publiczności na trybuny. Na stadionie panował żywiołowy doping, a kibice gospodarzy przygotowali dodatkowo oprawę. To wszystko nie miało jednak szans zamazać różnicy poziomów pomiędzy śląskimi klubami - Górnik z minuty na minuty uzyskiwał coraz większą przewagę. Goście długo nie mogli udokumentować jej bramką, ale w końcu wynik otworzył Rafał Janicki. W 43. minucie obrońca oddał kapitalny strzał z powietrza zza pola karnego.

Po zmianie stron zabrzanie nadal byli stroną dominującą. W 61. minucie piłka ponownie trafiła do siatki, ale gol Piotra Krawczyka natychmiast został anulowany. Na wcześniejszym etapie akcji jeden z piłkarzy Górnika był bowiem na pozycji spalonej. Ruch był w coraz trudniejszej sytuacji, a na domiar złego w 71. minucie trener Jarosław Skrobacz zmuszony był zmienić bramkarza. Kontuzji nabawił się Jakub Osobiński, którego miejsce zajął Jakub Bielecki.

Do końca spotkania Górnik kontrolował przebieg boiskowych wydarzeń. Chorzowianie kilka razy znaleźli się w polu karnym gości, ale nie zdołali doprowadzić do dogrywki. Górnik awansował więc do 1/16 finału rozgrywek i może spokojnie czekać na losowanie rywala w tej rundzie. Odbędzie się ono w piątek 2 września o godzinie 12. Mecze tej fazy zaplanowano z kolei na 19 października.

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 0:1 (0:1)

Bramka: Janicki 43'