FIFA zawiesiła działacza z Zimbabwe za molestowanie kobiet-sędziów

Piłka nożna
FIFA zawiesiła działacza z Zimbabwe za molestowanie kobiet-sędziów
fot. PAP
FIFA zawiesiła na pięć lat Oberta Zhoyę, byłego sekretarza generalnego Komitetu Arbitrów w Zimbabwe za molestowanie seksualne sędzi piłkarskich.

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zawiesiła na pięć lat Oberta Zhoyę, byłego sekretarza generalnego Komitetu Arbitrów w Zimbabwe za molestowanie seksualne sędzi piłkarskich. - Wykorzystywał swoją pozycję - napisano w oświadczeniu.

Były sekretarz generalny, a obecnie działacz piłkarskiej federacji Zimbabwe (ZIFA) Zhoya został uznany za winnego przez Izbę Arbitrażową Niezależnego Komitetu Etyki FIFA, która oświadczyła, że miał wykorzystywać swoje wysokie stanowisko, aby molestować młode kobiety w trakcie szkoleń na sędziów piłkarskich. Został zawieszony na pięć lat oraz została nałożona na niego grzywna w wysokości 20 tysięcy franków szwajcarskich.

 

Oskarżenia wobec Zhoyi zostały po raz pierwszy zgłoszone przez lokalne media w Zimbabwe we wrześniu 2020 roku.

 

Działacz piłkarski gdy był jeszcze sekretarzem generalnym Komitetu Arbitrów w Zimbabwe w 2020 roku miał molestować swoje podopieczne podczas szkoleń sędziowskich. Zeznania złożyły trzy młode kobiety, które w nich uczestniczyły.


ZOBACZ TAKŻE: Trzech piłkarzy odeszło z PSG

 

"Po dokładnym zbadaniu pisemnych zeznań ofiar, jak również różnych dowodów zgromadzonych podczas dochodzenia Izby Śledczej, FIFA stwierdziła, że Zhoya naruszył art. 23 (ochrona integralności fizycznej i psychicznej), jak i art. 25 (nadużycie stanowiska), a w konsekwencji art. 13 (obowiązki ogólne kodeksu etycznego)" - stwierdzono w uzasadnieniu wyroku.

 

FIFA ma ściśle określone stanowisko wobec wszelkich takich form nadużyć w piłce nożnej, a Komisja Etyki rozpatruje wszystkie takie przypadki zgodnie z kodeksem etycznym i z uwzględnieniem ich specyfiki. Federacja oferuje poufny, dedykowany, wysoce bezpieczny internetowy system powiadamiania, za pośrednictwem którego osoby mogą zgłaszać swoje wszelkie obawy dotyczące własnego bezpieczeństwa.

Pn, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie