MŚJ i U23 w kajakarstwie: 15 medali polskich osad na Węgrzech

Helena Wiśniewska zdobyła złoty medal w konkurencji K1 500 m w mistrzostwach świata juniorów i U23.

Kajakarka Helena Wiśniewska zdobyła złoty medal w konkurencji K1 500 m w mistrzostwach świata juniorów i U23, które w niedzielę zakończyły się w węgierskim Szegedzie. Polacy łącznie w obu imprezach zdobyli 15 medali, w tym siedem złotych.

Po udanych dla polskiego kajakarstwa mistrzostwach Europy i świata seniorów, także młodsze grupy przysporzyły wiele powodów do zadowolenia. Na Węgrzech biało-czerwoni szczególnie w kategorii młodzieżowej odgrywali główne role. W klasyfikacji medalowej w U23 Polaków, którzy dziesięciokrotnie stawali na podium, wyprzedzili tylko gospodarze regat. W ostatnim dniu finałów Polacy zdobyli sześć medali, w tym trzy złote.

W rywalizacji młodzieżowców w finale K1 500 m pewnie wygrała brązowa medalistka IO w Tokio – Helena Wiśniewska. Z kolei wicemistrzem świata w konkurencji kanadyjkowych jedynek na 500 m został Norman Zezula.

Dwa kolejne medale dorzuciły miksty – kajakarze Jakub Stepun i Martyna Klat wygrali finał na 500 m i tym samym oboje zdobyli trzecie złote medale na mistrzostwach w Szegedzie. Srebro natomiast wywalczyli kanadyjkarze Norman Zezula i Julia Walczak, którzy stracili zaledwie 0,09 sekundy do zwycięzców – Hiszpanów.

W rywalizacji jedynkarzy na 5000 m dwukrotnie na podium stanęli polscy juniorzy. Złoto zdobył kanadyjkarz Eryk Wilga, a druga na mecie była kanadyjkarka Amelia Braun.

Biało-czerwoni w klasyfikacji medalowej juniorów zajęli szóstą lokatę.