Rusza cykl "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie"

Inne
Rusza cykl "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie"
fot. Materiały prasowe
"Bardzo się cieszę, że powstał taki program" powiedziała o cyklu Justyna Święty-Ersetic

7 września w Wieliczce, Słupsku i Olsztynie wystartuje pierwsza edycja cyklu "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie". Łącznie odbędzie się szesnaście zawodów eliminacyjnych we wszystkich województwach, a cykl zwieńczy wielki finał na obiektach warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. We wszystkich zawodach weźmie udział blisko dziesięć tysięcy dzieci!

– Młodzież dziś spędza za dużo czasu przed komputerem, więc podpisuję się pod tym programem. Może ktoś złapie dzięki temu bakcyla i stanie się mistrzem. Uwielbiam brać udział w spotkaniach z dziećmi, bo to jest wymiana energii, a od dzieci czerpiemy bardzo dużo radości – mówi Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rok 2022 w lekkoatletyce? Takiego jeszcze nie było

 

W zawodach wezmą udział dzieci w wieku dziesięciu i jedenastu lat. 7 września młodzi sportowcy rywalizować będą w Wieliczce, Słupsku i Olsztynie w Warmińsko-Mazurskiem. Dzień później zaplanowane są zawody w Lublinie, dwa dni później w Częstochowie, a 10 września we Włocławku. Wrzesień będzie niezwykły dla młodych miłośników lekkiej atletyki w całej Polsce, bo 13 września zaplanowane są zawody w Stalowej Woli, następnego dnia w Karpaczu, Radomiu i Kielcach, a jeszcze kolejnego w Łodzi i Poznaniu. 16 września cykl "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" zawita do Opola i Gorzowa Wielkopolskiego, 17 do Białegostoku, a ostatnią eliminacją będą zawody w Szczecinie, które odbędą się 18 września. Wtedy poznamy ostatnich uczestników ogólnopolskiego finału, zaplanowanego na 30 września i 1 października w Warszawie.

 

– Naszym głównym założeniem przy organizacji „Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich” jest zainteresowanie młodych ludzi uprawianiem lekkiej atletyki. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w tej chwili jest nam łatwiej promować nasz sport, bo lekkoatleci na igrzyskach w Tokio, a także na tegorocznych dużych imprezach pokazali się z bardzo dobrej strony. Ich nazwiska są znane i rozpoznawalne wśród młodych ludzi, którzy mają na kim się wzorować – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

 

Zgodnie z założeniami, wszystkie zawody zostaną zorganizowane na wzór największych imprez lekkoatletycznych, w których biorą udział profesjonaliści.

 

– Cała oprawa audiowizualna będzie przypominała zawody dla profesjonalnych lekkoatletów – zapewnia wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

 

Obok rywalizacji sportowej zorganizowane zostaną "Strefy Młodego Olimpijczyka". To wydarzenia promujące i popularyzujące pozytywny wpływ sportu na fizyczny oraz psychiczny rozwój dziecka. W ich trakcie dzieci i młodzież będą mogli sprawdzić się w uproszczonych konkurencjach lekkoatletycznych, ale także choćby w wiedzy na temat hymnu Polski. Szczególnym celem cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” jest bowiem kształtowanie postaw patriotycznych w tym szacunku do hymnu państwowego, godła, barw Rzeczypospolitej Polskiej i historii Polski.

 

– Bardzo się cieszę, że powstał taki program, bo on jest bardzo potrzebny i dla dzieciaków, i dla naszej dyscypliny. Każdy z nas zaczynał od zawodów szkolnych, później regionalnych, makroregionalnych i tak dalej. Dziś jestem mistrzynią olimpijską i mam nadzieję, że zachęcę dzieciaki do uprawiania lekkiej atletyki – mówi Justyna Święty-Ersetic, mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska z Tokio.

 

– Takie projekty stwarzają świetną okazję, by trenerzy mogli zauważyć utalentowaną młodzież. Na pewno dzięki temu znajdzie się sporo talentów – dodaje Kinga Gacka z polskiej grupy biegaczek na 400 metrów.

 

Projekt "Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie" realizowany jest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Cykl imprez współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a projekt wspierają Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Fundacja Lotto.

 

Kalendarz zawodów eliminacyjnych cyklu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie 2022”

 

07.09.2022 Wieliczka (małopolskie)

07.09.2022 Słupsk (pomorskie)

07.09.2022 Olsztyn (warmińsko-mazurskie)

08.09.2022 Lublin (lubelskie)

09.09.2022 Częstochowa (śląskie)

10.09.2022 Włocławek (kujawsko-pomorskie)

13.09.2022 Stalowa Wola (podkarpackie)

14.09.2022 Karpacz (dolnośląskie)

14.09.2022 Radom (mazowieckie)

14.09.2022 Kielce (świętokrzyskie)

15.09.2022 Łódź (łódzkie)

15.09.2022 Poznań (wielkopolskie)

16.09.2022 Opole (opolskie)

16.09.2022 Gorzów Wielkopolski (lubuskie)

17.09.2022 Białystok (podlaskie)

18.09.2022 Szczecin (zachodniopomorskie)

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie