El. MŚ 2023: 7:0 dla Polek na zakończenie eliminacji

Ewa Pajor

Polska rozbiła Kosowo 7:0 w w ostatnim meczu grupy F eliminacji mistrzostw świata 2023. Polki zajęły trzecie miejsce i nie zakwalifikowały się do turnieju w Australii i Nowej Zelandii.

Efektownym zwycięstwem polskie piłkarki zakończyły eliminacje do mundialu, ale i tym razem nie udało się osiągnąć upragnionego celu. W równolegle bowiem rozgrywanym meczu w Armenii Belgijki nie pozostawiły złudzeń gospodyniom też wysoko (również 7:0) wygrywając, a tylko porażka Belgii premiowałaby naszą reprezentację do udziału w barażach.

W listopadowym spotkaniu w Kosowie Polki wygrały 2:1, ale w lubelskim rewanżu rozgromiły przeciwniczki, po niespełna kwadransie prowadząc 3:0, a do przerwy już 5:0.

Festiwal strzelecki w 3. minucie rozpoczęła zawodniczka PSG Paulina Dudek, finalizując dobrą akcję zespołową i dośrodkowanie Weroniki Zawistowskiej, ale przy udziale bramkarki Kosowa, która bardzo nieudolnie próbowała łapać piłkę.

W 12. i 13. min. w głównej roli wystąpiła Klaudia Lefeld, jedyna z wyjściowej jedenastki piłkarka grająca w polskiej lidze. Najpierw zawodniczka Górnika Łęczna sama zdobyła gola, by po chwili zaliczyć asystę przy bramce Ewy Pajor. Kapitan naszej drużyny, najskuteczniejsza w historii kobiecej reprezentacji Polski, występująca na codzień w VfL Wolfsburg, także w tym meczu w Lublinie zaliczyła hat-trick, bo w 37. min. podwyższyła na 5:0, a po przerwie, po faulu na sobie w 53. min. wykorzystała rzut karny i było już 6:0.

Czwartego gola efektowną główką zdobyła w 35. min. Małgorzata Mesjasz (AC Milan) po dośrodkowaniu Natalii Padilla-Bidas z rzutu wolnego.

Wyjątkowej zmiany dokonała trenerka Nina Patalon w 71. min., bo chwilę po pojawieniu się na boisku Kinga Kozak (Glasgow City FC) najprzytomniej zachowała się w zamieszaniu powstałym po kornerze przed bramką Kosowa celnym strzałem ustalając wynik spotkania.

O ogromnej przewadze Polek, które miały jeszcze kilka okazji do zdobywania goli, najlepiej zaświadcza fakt, iż rywalki praktycznie oddały tylko jeden groźniejszy strzał na naszą bramkę, kiedy w 31. min. Elizabeta Ejupi z dystansu posłała piłkę tuż nad poprzeczką.

Polska - Kosowo 7:0 (5:0)

Bramki: Dudek 3, Lefeld 12, Pajor 13, 37, 53 (k), Mesjasz 35, Kozak 72

Polska: Kinga Szemik - Sylwia Matysik, Małgorzata Mesjasz, Paulina Dudek, Martyna Wiankowska - Klaudia Lefeld (71. Kinga Kozak), Tanja Pawollek, Dominika Grabowska - Natalia Padilla-Bidas (46. Kayla Joan Zophia Adamek), Ewa Pajor (81. Nikol Kaletka), Weronika Zawistowska (46. Natalia Wróbel).

Kosowo: Besarta Leci - Edona Kryeziu, Blerta Smaili, Agnesa Gashi, Fatinda Ramaj - Donjeta Halilaj (61. Alketa Rama), Besarta Hisenaj, Elizabeta Ejupi (90. Albulena Guri) - Valentina Metaj, Kaltrina Biqkaj (61. Blerta Shala), Ereleta Memeti.