EuroBasket 2022: Polscy sędziowie odsunięci od prowadzenia meczów

Wojciech Liszka i Michał Proc nie będą już prowadzić meczów trwających mistrzostw Europy koszykarzy.

Wojciech Liszka i Michał Proc nie będą już prowadzić meczów trwających mistrzostw Europy koszykarzy - dowiedziała się PAP. To konsekwencja poważnego błędu, jaki popełnili w niedzielnym spotkaniu Litwa - Niemcy w Kolonii.

Arbitrzy wrócili już do Polski, a na ich miejsce FIBA ściągnęła trzech sędziów z innych aren ME - dowiedziała się PAP.

Mecze grupowe 41. mistrzostw Europy odbywają się w Tbilisi, Mediolanie, Kolonii oraz Pradze, w której reprezentacja Polski po wygranej z Holandią 75:69 wywalczyła we wtorek awans do 1/8 finału w Berlinie.

Spotkanie 3. kolejki Niemcy - Litwa zakończyło się po dwóch dogrywkach zwycięstwem gospodarzy 109:107, co oznaczało dla Litwinów trzecią porażkę.

Do kontrowersyjnej sytuacji i błędu arbitrów (trzecim z nich był Włoch Manuel Mazzoni) doszło w końcówce trzeciej kwarty. Wówczas Litwinom przyznano dwa rzuty wolne po faulu rywali, a trzeci za zachowanie trenera Niemców - Kanadyjczyka Gordona Herberta, który nie mógł pogodzić się z decyzją i ostro protestował, za co został ukarany przewinieniem technicznym. W związku z tym Litwinom należał się trzeci wolny, ale sędziowie o nim zapomnieli.

Litwini złożyli protest po spotkaniu, ale wpłynął on do FIBA po regulaminowym czasie przewidzianym na taką sytuację (czyli po 60 minutach od zakończenia) i nie został uwzględniony. Niemniej arbitrzy zostali za błąd ukarani odsunięciem od prowadzenia spotkań w ME.

Jak powiedział trener Litwy Kazys Maksvytis, sędziowie chcieli naprawić błąd pod koniec regulaminowego czasu, gdy zauważyli swoją omyłkę, ale pod presją Niemców, nie zdecydowali się na przyznanie wolnego.

- Niemcy protestowali przeciwko oddaniu nam tego rzutu wolnego, twierdząc, że złożą protest, a sędziowie po prostu zbyt bali się podjęcia decyzji. To był wyrównany mecz, na styku, liczyły się detale, każdy punkt miał znaczenie - powiedział Maksvytis cytowany na stronie basketnews.com.

Mindaugas Kuzminskas, jeden z kluczowych koszykarzy Litwy, nie kryje rozgoryczenia z powodu sytuacji w meczu z Niemcami.

- Po tym, jak nasi trenerzy zaczęli protestować po błędzie arbitrów, komisarz zawodów po prostu siedział cały czerwony i nic nie robił. Niemcy za podważanie decyzji sędziów zostali ukarani przewinieniem technicznym - powiedział.

Litwinom, którzy przegrali w grupie z obrońcą tytułu Słowenią, wicemistrzem olimpijskim Francją oraz Nimecami do rozegrania pozostały mecze z Węgrami i Bośnią i Hercegowiną.

Trzecim polskim sędzią w ME jest Dariusz Zapolski, który prowadzi mecze w gr. A w Tbilisi. Dla całej trójki to debiut w męskim Eurobaskecie, choć nie w turniejach rangi mistrzowskiej.

Największe doświadczenie ma pochodzący ze Szczecina Liszka (rocznik 1980), który od dekady jest sędzią FIBA, był m.in. na meczach Ligi Letniej NBA i mistrzostwach świata w Chinach (2019). Pochodzący z Warszawy Proc w polskich ligach koszykarek i koszykarzy sędziuje od 2013 r., zaś pod egidą FIBA od 2015 r.