Diamentowa Liga: Joe Kovacs ustanowił nowy rekord zawodów

W pierwszym dniu lekkoatletycznego mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu Joe Kovacs pchnął kulą 23,23 m. Amerykanin poprawił rekord życiowy i ustanowił rekord Diamentowej Ligi. To również najlepszy w tym roku wynik na świecie.

Kovacs pierwszy raz w karierze przekroczył barierę 23 metrów. Do najlepszego wyniku w historii osiągniętego na stadionie zabrakło mu 14 centymetrów.

Drugie miejsce zajął rekordzista świata Ryan Crouser. Amerykanin w najlepszej próbie pchnął kulą 22,74. Trzeci był Nowozelandczyk Tom Walsh - 21,90.

Crouser jest mistrzem świata z Eugene i mistrzem olimpijskim z Tokio, a Kovacs zdobywał srebrne medale w tych zawodach.

Konkurs pchnięcia kulą kobiet wynikiem 20,19 wygrała Chase Ealey. Amerykanka jako jedyna przekroczyła barierę 20 metrów. Druga była Kanadyjka Sarah Mitton (19,56), a trzecie miejsce zajęła Auriol Dongmo z Portugalii - 19,46.

W skoku o tyczce najlepsza była Nina Kennedy. Australijka w trzeciej próbie pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 4,81. Za nią uplasowały się Sandi Morris z USA (4,76) i Słowenka Tina Sutej (4,61).

Gianmarco Tamberi wygrał konkurs skoku wzwyż. Włoch w drugiej w próbie uporał się z wysokością 2,34 i uzyskał swój najlepszy wynik sezonu. Drugie miejsce zajął JuVaughn Harrison, który uzyskał taki sam rezultat, ale w trzeciej próbie. Trzeci był Kanadyjczyk Django Lovett (2,27).

Biegi na 5000 m odbyły się nie na stadionie, lecz w centrum miasta na specjalnie przygotowanej bieżni o długości 500 m. Wsród kobiet najlepsza była Kenijka Beatrice Chebet, która pokonała ten dystans w czasie 14.31,03. Druga była jej rodaczka Margaret Chelimo Kipkemboi (14.31,52), a trzecie miejsce zajęła Etiopka Gudaf Tsegay (14.32,11).

Najszybszym zawodnikiem na 5000 m był Kenijczyk Nicholas Kipkorir, który triumfował czasem 12.59,05. Tuż za nim uplasowali się Domnic Lobalu z Sudanu Południowego (12.59,40) i Amerykanin Grent Fisher (13.00,56).

Zwycięzcy zawodów w Zurychu otrzymają diamentowe trofeum oraz 30 tysięcy dolarów.

W środę odbyło się sześć konkurencji, a w czwartek lekkoatleci będą rywalizować w 26 konkurencjach. Drugiego dnia mityngu w Zurychu wystartuje pięcioro reprezentantów Polski. Na 400 m pobiegną Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. W biegu na 100 m ppł wystartuje Pia Skrzyszowska, a na 110 m ppł - Damian Czykier. Na dystansie 1500 m zaprezentuje się Michał Rozmys.