Główny faworyt MŚ siatkarzy za burtą! Tie-break wyłonił zwycięzcę hitowego starcia

Francja przegrała z Włochami w meczu ćwierćfinałowym MŚ w siatkówce.

W pierwszym ćwierćfinale MŚ siatkarzy 2022 reprezentacja Włoch wygrała w Lublanie z Francją 3:2. Mistrzowie olimpijscy i zwycięzcy tegorocznej edycji Ligi Narodów byli uznawani za głównego kandydata do złota mistrzostw świata, ale nie zdołali awansować do strefy medalowej. W półfinale siatkarze Italii zagrają w sobotę w katowickim Spodku ze zwycięzcą meczu Słowenia – Ukraina.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Włosi, którzy w pierwszych akcjach dobrze prezentowali się w bloku (5:2). Po asie serwisowym Alessandro Michieletto prowadzili 9:5, ale w środkowej części seta Francuzi zabrali się do odrabiania strat. Dopięli swego, gdy piłka po zagrywce Trevora Clevenot przewinęła się po taśmie na stronę rywali było 13:13. Wyrównaną grę oglądaliśmy do końca seta. W końcówce Francuzi odskoczyli na dwa oczka, gdy Earvin N'Gapeth skończył długą wymianę (21:23), w dwóch kolejnych akcjach popełnili jednak błędy. Piłkę setową dla Trójkolorowych wywalczył Jean Patry (23:24). Siatkarze Italii doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W ostatniej akcji seta, po zagrywce N'Gapetha, błąd popełnił włoski rozgrywający Simone Giannelli (24:26).

W drugiej odsłonie nadal oglądaliśmy wyrównaną walkę, w której obie ekipy nie bały się ryzykować i popełniały sporo błędów. Na przestrzeni seta wynik oscylował wokół remisu. Włosi co prawda odskoczyli na trzy oczka (12:9), ale przegrali trzy kolejne akcje. W końcówce znów przewagę zaczęli budować siatkarze Italii, którzy w końcówce skorzystali z pomyłek rywali. Wygrali trzy kolejne akcje - zepsuta zagrywka i atak Francuzów, przedzielone skutecznym atakiem Yuri Romano (23:19). Uderzenie Michieletto po bloku dało piłkę setową (24:20), a brakujący punkt ekipie Italii przyniósł autowy atak rywali (25:21).

Set numer trzy, po wyrównanym początku, toczył się przy przewadze Włochów. W środkowej części tej partii popisali się oni kilkoma punktowymi blokami i zaczęli budować przewagę (11:9). W pewnym momencie odskoczyli na cztery oczka (19:15) i... szybko roztrwonili tę zaliczkę. Trójkolorowi wygrali pięć kolejnych akcji (trzy skuteczne ataki + dwa błędy rywali), a później zdobyli kluczowe punkty w końcówce. Seta zamknął Patry atakiem po bloku (23:25).

W czwartej partii żadna z ekip nie była w stanie zbudować znaczącej i trwałej przewagi. W środkowej części seta Włosi odskoczyli na trzy oczka, gdy serią dobrych zagrywek popisał się Romano (17:14). Francuzi błyskawicznie odrobili straty (17:17). W końcówce znów przewagę mieli siatkarze Italii, a Francuzi popełniali błędy (23:20). W kluczowej akcji seta arbiter odgwizdał Trójkolorowym piłkę rzuconą (24:21), a brakujący punkt przyniosła Włochom zepsuta zagrywka rywali (25:22).

Spotkanie miał więc rozstrzygnąć tie-break. Zdecydowanie lepiej rozpoczęli go Włosi, którzy po asie serwisowym Romano prowadzili 7:2. Przy takiej przewadze i słabszej postawie Francuzów w decydującym secie, mogli kontrolować sytuację w końcówce (13:6). Trójkolorowi nie rezygnowali, wygrali pięć kolejnych akcji (13:11)! Daniele Lavia wywalczył jednak piłkę meczową, a dwie akcje później atakiem po bloku zakończył rywalizację (15:12).

Najwięcej punktów: Yuri Romanò (22), Alessandro Michieletto (14), Daniele Lavia (12) – Włochy; Jean Patry (16), Earvin N'Gapeth (15), Barthélémy Chinenyeze (11) – Francja. Mecz błędów własnych, Włosi popełnili ich 39, Francuzi aż 49.

Trenerzy obu ekip Ferdinando De Giorgi i Andrea Giani jako zawodnicy trzykrotnie sięgali wspólnie po mistrzostwo świata w barwach reprezentacji Italii (1990, 1994, 1998). Szansę na złoto MŚ 2022 w roli szkoleniowca zachował opiekun Włochów De Giorgi.

Włochy – Francja 3:2 (24:26, 25:21, 23:25, 25:22, 15:12)

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani – Fabio Balaso (libero) oraz Riccardo Sbertoli, Mattia Bottolo. Trener: Ferdinando De Giorgi.
Francja: Barthélémy Chinenyeze, Earvin N'Gapeth, Antoine Brizard, Stephen Boyer, Nicolas Le Goff, Trevor Clevenot – Jenia Grebennikov (libero) oraz Yacine Louati, Jean Patry, Quentin Jouffroy, Benjamin Toniutti. Trener: Andrea Giani.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Szwajcaria), Epaminondas Gerothodoros (Grecja).