MŚ siatkarzy 2022: Brazylia ograła Argentynę w ćwierćfinale

W trzecim ćwierćfinale MŚ siatkarzy 2022 Argentyna przegrała w Gliwicach z Brazylią 1:3. W półfinale reprezentacja Brazylii zmierzy się w sobotę w katowickim Spodku ze zwycięzcą meczu Polska – USA.

Brazylijczycy efektownie rozpoczęli to spotkanie (1:5). Siatkarze Argentyny szybko odrobili straty (8:8), ale długo nie utrzymali dobrego wyniku. Poszła punktowa seria Canarinhos, którzy wygrali pięć kolejnych akcji (8:13) i w dalszej części seta kontrolowali sytuację. Pierwszoplanową postacią na boisku był Joandry Leal (9/9 w ataku!). Jednostronną partię zamknął skutecznym atakiem Wallace de Souza (16:25).

Druga odsłona to już zdecydowanie lepsza gra reprezentacji Argentyny, która miała minimalną przewagę na przestrzeni seta (11:9, 18:16). W końcówce siatkarze Canarinhos odrobili straty i losy tej partii rozstrzygnęły akcje od stanu 22:22. Najpierw ze środka uderzył Martin Ramos, a po chwili arbiter odgwizdał błąd brazylijskiemu rozgrywającemu (24:22). Zepsuta zagrywka dała jeszcze szanse rywalom, ale Bruno Lima zamknął seta mocnym atakiem (25:23).

Set numer trzy, po wyrównanym początku, toczył się po myśli siatkarzy Canarinhos. W środkowej części odskoczyli oni na pięć oczek (12:17). Argentyńczycy ruszyli do odrabiania strat, gdy asem serwisowym popisał się Pablo Koukartsev, było 19:21. Brazylia utrzymała jednak przewagę, a dwa ostatnie punkty przyniosły tej drużynie skuteczne ataki Leala (22:25).

W czwartej odsłonie Brazylijczycy mieli problemy z przyjęciem, co przełożyło się na atak, w efekcie przewagę uzyskali siatkarze Albicelestes. Przy stanie 14:10 trener Renan Dal Zotto zdecydował się na zmianę rozgrywającego i na parkiecie pojawił się Bruno Rezende. Brazylijczycy zdołali odrobić straty, gdy asem serwisowym popisał się Leal (16:16). W końcówce przewagę uzyskali siatkarze Canarinhos. Najpierw asem serwisowym popisał się Lucas Saatkamp, a później dwa błędy popełnili rywale (20:24). Jeszcze atakiem blok-aut odpowiedział Luciano Vicentin, ale kolejny błąd zamknął marzenia Argentyńczykom marzenia o awansie do półfinału (21:25).

Skrót meczu Argentyna - Brazylia:

Najwięcej punktów: Bruno Lima (13), Agustin Loser (12), Agustin Loser (11) – Argentyna; Joandry Leal (25), Wallace De Souza (13), Ricardo Lucarelli (12), Lucas Saatkamp (11) – Brazylia. Przewaga Brazylijczyków w ataku i w polu zagrywki; Argentyńczycy popełnili więcej błędów od rywali.

Brazylijczycy zdołali zrewanżować się rywalom za mecz o trzecie miejsce igrzysk olimpijskich w Tokio. Argentyna wygrała wówczas wówczas 3:2 (15:13 w tie-breaku) i sięgnęła po brązowy medal. W półfinale siatkarze Canarinhos zmierzą się ze zwycięzcą meczu Polska - USA.

Argentyna – Brazylia 1:3 (16:25, 25:23, 22:25, 21:25)

Argentyna: Facundo Conte, Agustin Loser, Bruno Lima, Ezequiel Palacios, Luciano De Cecco, Martin Ramos – Santiago Danani (libero) oraz Matias Sanchez, Pablo Sergio Koukartsev, Luciano Vicentin. Trener: Marcelo Méndez.
Brazylia: Wallace De Souza, Joandry Leal, Fernando Gil Kreling, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Flavio Gualberto – Thales Hoss (libero) oraz Felipe Roque, Bruno Rezende. Trener: Renan Dal Zotto.