PKO BP Ekstraklasa: Wielkie emocje w meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice! Decydujący gol w 99. minucie

W ostatnim sobotnim spotkaniu piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy Górnik Zabrze zremisował na swoim stadionie z Piastem Gliwice 3:3. Mecz obfitował w ogromne emocje.

Kibice, którzy zdecydowali się zasiąść na trybunach Areny Zabrze na pewno nie narzekali na nudę. Już w piątej minucie zobaczyli pierwszego gola. Cieszyli się z niego fani Piasta, gdyż Richard Jensen skierował piłkę do własnej bramki.

Nie minął kwadrans gry, a Piast prowadził 2:0. W 14. minucie Kamil Wilczek popisał się celną „główką”.

Wynik 0:2 nie załamał jednak graczy Górnika, którzy przejęli inicjatywę i szybko zdobyli gola na 1:2. W 17. minucie Erik Janza chciał chyba zagrać piłkę do partnerów będących w polu karnym „Piastunek”. Jednak nikt jej nie dotknął, a ta nieoczekiwanie wpadła do siatki.

W 24. minucie mecz został przerwany, po tym jak fani zabrzańskiego zespołu odpalili środki pirotechniczne. Dość szybko - po około trzech minutach - widoczność na murawie stała się na tyle dobra, że grę wznowiono.

W 35. minucie okazji do wyrównania nie wykorzystał Robert Dadok, którego strzał z bliska obronił Franstisek Plach. Inna sprawa, że zabrzanie w tym momencie na pewno nie zachowali się zgodnie z duchem fair play. Chociaż w okolicach środka boiska skręcał się z bólu Constantin Reiner, to nie przerwali akcji.

Jeszcze przed przerwą padła czwarta bramka. Gola na 2:2 zdobył Piotr Krawczyk, który w 42. min. wykorzystał rzut karny.

Początek drugiej połowy także był dobry w wykonaniu gliwiczan. W pobliżu pola karnego zabrzan, na prawym skrzydle piłkę wywalczył Grzegorz Tomasiewicz. Po efektownej wymianie podań z Arkadiuszem Pyrką, ten pierwszy zagrał przed bramkę. Jeden z obrońców wybił piłkę spod nóg Wilczka, ale ta trafiła do Damiana Kądziora, który nie zmarnował okazji do zdobycia gola.

Górnik miał inicjatywę, ale bardzo długo nie potrafił wyrównać. Dopiero w doliczonym czasie gry, w olbrzymim zamieszaniu po rzucie rożnym, Jensen wepchnął piłkę do siatki. W tym momencie Piast grał już w osłabieniu, gdyż Ariel Mosór za faul na Rafale Janickim ujrzał czerwoną kartkę (też w doliczonym czasie gry).

W podstawowej jedenastce Górnika zabrakło Lukasa Podolskiego. Był on na ławce rezerwowych i wszedł na murawę w 78. minucie.

Zabrzanie w tym meczu wystąpili w okolicznościowym strojach. 10 września 1972 r. olimpijska reprezentacja Polski w Monachium, w finale igrzysk, pokonała Węgry 2:1.

Jak przypomniała oficjalna strona Górnika, w zespole biało-czerwonych grało pięciu graczy wspomnianego zespołu z Górnego Śląska: "Hubert Kostka na bramce, Jerzy Gorgoń i Zygmunt Anczok w obronie, w drugiej linii Zygfryd Szołtysik, a w ataku Włodzimierz Lubański".

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 3:3 (2:2)

Bramki: Janza 17, Krawczyk 42 (k), Jensen 90+9 - Jensen 5 (s), Wilczek 14, Kądzior 49

Górnik Zabrze: Kevin Broll - Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Richard Jensen - Paweł Olkowski (68. Norbert Wojtuszek), Jonatan Kotzke (68. Blaz Vrhovec), Jean Mvondo, Erik Janza - Piotr Krawczyk (78. Szymon Włodarczyk), Robert Dadok (78. Lukas Podolski), Kanji Okunuki (84. Dani Pacheco)

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Constantin Reiner (46. Tomasz Mokwa), Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis (81. Jakub Holubek) - Damian Kądzior, Grzegorz Tomasiewicz (81. Patryk Dziczek), Tom Hateley, Arkadiusz Pyrka (85. Michael Ameyaw) - Kamil Wilczek, Alberto Toril (73. Rauno Sappinen)

Żółte kartki: Janza, Szcześniak - Katranis, Reiner, Kądzior

Czerwona kartka: Mosór (90+8, za faul)