Polska – Włochy w finale MŚ siatkarzy 2022! Drugi półfinał bez emocji

Włosi pokonali Słowenię w półfinale MŚ w siatkówce.

Włochy wygrały ze Słowenią 3:0 w półfinale mistrzostw świata siatkarzy rozegranym w Katowicach. We wcześniejszym meczu półfinałowym Polska pokonała Brazylię 3:2. W niedzielnym finale siatkarze reprezentacji Polski zmierzą się więc z Italią.

Słoweńscy siatkarze nerwowo rozpoczęli to spotkanie, co bezlitośnie wykorzystali Włosi (6:1). W dalszej części seta podopieczni trenera Gheorghe Cretu opanowali emocje, zaczęli zmniejszać straty, ale skuteczni w ataku rywale utrzymywali przewagę. Przy stanie 20:14 wydawało się, że pewnie wygrają, ale w końcówce Słoweńcy ruszyli do odrabiania strat. Po asie serwisowym Tine Urnauta było 23:21. Dwie kolejne akcje wygrała jednak ekipa Italii. Simone Anzani popisał się skutecznym atakiem, a błąd rywali oznaczał wygraną Włochów 25:21.

Druga odsłona była nieco bardziej wyrównana. Na początku wynik oscylował wokół remisu (10:10), później Włosi odskoczyli na kilka punktów (15:12). Słoweńcy nieco poprawili skuteczność w ataku, ale udane akcje przeplatali błędami. Siatkarze Italii podtrzymywali dobrą dyspozycję z poprzedniej partii, nadal dobrze prezentowali się w polu zagrywki, skuteczniej atakowali i wybronili kilka trudnych piłek. Jeszcze w końcówce Słowenia mogła podłączyć się do walki (21:19, 24:22), ale kluczowe akcje padały łupem rywali; serwis w siatkę ustalił wynik na 25:22.

Set numer trzy rozpoczął się od mocnego uderzenia siatkarzy Italii (5:0). Słoweńcy szybko się ocknęli i złapali punktowy kontakt (9:8). Znów jednak dobre akcje przeplatali prostymi błędami i wydawało się, że Włosi utrzymają przewagę. Seria trzech wygranych przez Słoweńców akcji (atak Jana Kozamernika i dwa punktowe bloki) oznaczały remis 16:16, jednak i tym razem ta drużyna nie wykorzystała swoich szans. Włosi końcówkę seta rozegrali po swojej myśli. gdy skutecznie zaatakował Daniele Lavia, mieli piłkę meczową (24:20). Po mocnym ataku Yuri Romano (25:21) stało się natomiast jasne, że to reprezentacja Italii będzie rywalem Polaków w niedzielnym finale MŚ 2022.

Najwięcej punktów: Daniele Lavia (15), Yuri Romanò (12) – Włochy; Klemen Čebulj (14), Tine Urnaut (11) – Słowenia. Włosi byli skuteczniejsi w ataku i popełnili mniej błędów od rywali.

Przed rokiem, 19 września 2021 Włosi pokonali Słowenię 3:2 w katowickim Spodku w finale mistrzostw Europy. Słoweńcy nie zdołali zrewanżować się za tamtą porażkę. Tym razem ekipa Italii wygrała pewnie, w trzech setach.

Mecze o medale mistrzostw świata w siatkówce 2022 zostaną rozegrane w niedzielę. Najpierw w spotkaniu o trzecie miejsce Brazylia zmierzy się ze Słowenią, a następnie w wielkim finale Polska zagra z Włochami.

Włochy – Słowenia 3:0 (25:21, 25:22, 25:21)

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani – Fabio Balaso (libero) oraz Francesco Recine. Trener: Ferdinando De Giorgi.
Słowenia: Tonček Štern, Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Gregor Ropret, Tine Urnaut, Klemen Čebulj – Jani Kovačič (libero) oraz Rok Možič, Sašo Štalekar, Dejan Vincic. Trener: Gheorghe Crețu.

Sędziowie: Denny Francisco Cespedes Lassi (Dominikana), Hamid Mohamed Ahmed Alrousi Alhammadi (ZEA).