Rajd Akropolu: Thierry Neuville najszybszy na greckich szutrach

Moto
Thierry Neuville wygrał Rajd Akropolu.

Belg Thierry Neuville wygrał Rajd Akropolu, dziesiątą rundę samochodowych mistrzostw świata. Drugi był Estończyk Ott Tanak, a trzeci Hiszpan Dani Sordo (wszyscy Hyundai I20 Rally1). Lider cyklu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) uplasował się na 17. pozycji.

Neuville prowadził po pierwszym odcinku specjalnym, po drugim spadł na trzecie miejsce, gdy liderem został dziewięciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Ford Puma Rally1). Ponownie Belg został liderem drugiego dnia po dziewiątym OS-ie, gdy jazdę w Grecji zakończył Loeb.

Francuz miał awarię samochodu, zatrzymał się na trasie odcinka, ale próba uruchomienia auta nie dała efektu. Straty, jakie poniósł, były tak znaczne, że zespół zdecydował się wycofać go z dalszej walki.

Na tym samym odcinku szansę walki o zwycięstwo stracił także lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Rovanpera. Fin wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Do mety odcinka udało mu się dojechać, ale spadł na 19. pozycję. Neuville wygrał pięć z 16 odcinków specjalnych, na czterech najszybsi byli Loeb i Tanak.

W Grecji nie startował trzeci w klasyfikacji mistrzostw świata kategorii WRC2 Kajetan Kajetanowicz. Polak wystąpi w trzech ostatnich rundach. Zacznie na przełomie września i października w Nowej Zelandii. Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) ma obecnie o dwa starty mniej niż prowadzący w tabeli Norweg Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Mikkelsen w Grecji nie liczył się w walce o zwycięstwo w WRC2, zajął 7. miejsce i 13. w klasyfikacji generalnej. Ogromnego pecha miał natomiast wicelider cyklu Francuz Yohan Rossel (Citroen C3 Rally2), który na ostatnim odcinku specjalnym dachował. Załoga na szczęście wyszła z wypadku bez obrażeń, choć ich samochód został poważnie uszkodzony.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata przewaga Rovanpery - 207 pkt nad Tanakiem zmalała do 53 punktów. Neuville wrócił na trzecią pozycję - 131 pkt. W klasyfikacji zespołów prowadzi Toyota - 404 pkt.

Do końca sezonu 2022 pozostały trzy rundy. Najbliższa, Rajd Nowej Zelandii, odbędzie się w dniach 29 września - 2 października.