Włosi zdominowali siatkówkę. W tym roku wygrali znacznie więcej niż MŚ

Siatkówka
Włosi zdominowali siatkówkę. W tym roku wygrali znacznie więcej niż MŚ
fot. PAP
Włoscy siatkarze

Włochy całkowicie zdominowały tegoroczne rozgrywki międzynarodowe juniorów i seniorów w siatkówce. Italia wygrała mistrzostwa Europy w każdej kategorii wiekowej juniorów i juniorek, dokładając do tego mistrzostwo świata seniorów.

Włosi obecnie dominują w światowej siatkówce. Wywalczone w niedzielę złoto globalnego czempionatu przez seniorów to ósmy medal z najcenniejszego kruszcu, który reprezentacja tego kraju wywalczyła w tym sezonie. A to być może nie koniec - przed nimi mistrzostwa Europy U20 siatkarzy i mistrzostwa świata siatkarek, w których reprezentacje Italii będą jednymi z faworytów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nikola Grbić wskazał, czego żałuje po mistrzostwach

 

Warto dodać, że reprezentacje seniorów i seniorek to aktualni mistrzowie Europy. Obie kadry triumfowały w rozgrywkach Starego Kontynentu w zeszłym roku.

 

Lato 2022 rozpoczęło się dla nich od złota mistrzostw Europy do lat 22 siatkarzy i lat 21 siatkarek. W połowie lipca chłopcy do lat 18 i dziewczęta do lat 17 dołożyły triumfy tej samej imprez w swoich kategoriach wiekowych.

 

Pod koniec lipca obie kadry triumfowały w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży, które w przypadku chłopców rozgrywane były w kategorii wiekowej U20, a dziewcząt U19.

 

Na przełomie sierpnia i września w europejskim czempionacie siatkarek do lat 19 ponownie triumfowały Włoszki. W niedzielę złoto dołożyli seniorzy w mistrzostwach świata.

 

- Oczywiście fajnie odnosić sukcesy, ale ja bym patrzył na to przez pryzmat tego, ilu zawodników z juniorskich reprezentacji trafi do seniorskiej kadry. Jeśli Włosi przez wiele lat mieli z tym problem, to stworzyli system szkolenia, który im teraz przynosi oczekiwane efekty. My ten system mamy od dawna i już teraz korzystamy z tych siatkarzy, którzy systematycznie dołączają do reprezentacji. Wśród Włochów są obecnie 20-latkowie, a u nas dopiero teraz debiutują gracze, którzy mają 25 lat, bo mamy tak mocną i szeroką kadrę - mówił przed rozpoczęciem mistrzostw świata prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

 

Okazuje się jednak, że nowy system szkolenia Włochów już teraz przynosi oczekiwane rezultaty. Kadra seniorów w głównej mierze składa się z bardzo młodych zawodników - średnia wieku złotego składu MŚ to nieco ponad 24 lata. Dodając do tego złote pokolenia juniorów, może się okazać, że Włosi będą dominować jeszcze przez wiele lat. Najważniejszym obecnie celem seniorów są igrzyska olimpijskie w Paryżu, które odbędą się za dwa lata.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie