Międzynarodowa Unia Biathlonu przedłużyła sankcje przeciwko Rosji i Białorusi

Zimowe
Międzynarodowa Unia Biathlonu przedłużyła sankcje przeciwko Rosji i Białorusi
fot. PAP
Międzynarodowa Unia Biathlonu przedłużyła zawieszenie członkostwa rosyjskiej i białoruskiej federacji.

Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) podczas obradującego w Salzburgu kongresu przedłużyła zawieszenie członkostwa rosyjskiej i białoruskiej federacji do czasu spełnienia określonych warunków. Jednym z nich - jak wynika z komunikatu IBU - jest zakończenie wojny przeciwko Ukrainie.

Kongres w Salzburgu potwierdził bez zastrzeżeń ustalenia zarządu IBU podjęte w sierpniu, które przewidują, że rosyjscy i białoruscy sportowcy i działacze nie będą mogli uczestniczyć w międzynarodowych zawodach aż do odwołania, aby chronić bezpieczeństwo sportowców i uczciwość zawodów.

 

Oba wnioski zostały przedstawione do zatwierdzenia na kongresie. Zgodnie z przepisami IBU, zawieszenie członkostwa federacji narodowej przez zarząd obowiązuje do następnego kongresu i musi wtedy zostać ponownie rozpatrzone.

 

Radca prawny IBU Christian Keidel potwierdził, że "żadna z federacji narodowych nie zdystansowała się od działań władz w związku z nieuprawnioną inwazją Rosji na Ukrainę".

 

ZOBACZ TAKŻE: Międzynarodowa Unia Biathlonu chce kontynuacji sankcji wobec Rosji i Białorusi

 

Keidel podkreślił, że na decyzję duży wpływ miała "bliskość rosyjskich i białoruskich sportowców z jednostkami wojskowymi ich krajów".

 

IBU sugeruje, że członkostwo obu federacji może został odwieszone, gdy wykażą one pełne zaangażowanie we wspieranie i promowanie celów i zasad IBU, wyraźnie zdystansują się od wojny w Ukrainie i zapewnią, że żaden z ich oficjeli lub zawodników nie jest aktywnie zaangażowany w wysiłki militarne armii rosyjskiej.

 

Po raz pierwszy IBU, zgodnie z zaleceniami MKOl, zabroniła 2 marca wszystkim rosyjskim i białoruskim sportowcom oraz działaczom udziału w swoich zawodach aż do odwołania.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie