MŚ w kolarstwie: Tylko ojciec Tobiasa Fossa wierzył w niego

Inne
MŚ w kolarstwie: Tylko ojciec Tobiasa Fossa wierzył w niego
fot. PAP
Tobias Foss nie był brany przez swoich trenerów pod uwagę jako kandydat do medalu.

Sensacyjny kolarski mistrz świata w wyścigu na czas w australijskim Wollongong Norweg Tobias Foss nie był brany przez swoich trenerów pod uwagę jako kandydat do medalu. Tylko jego ojciec wierzył w sukces tak mocno, że obstawił złoty medal u bukmacherów.

- Nie jestem hazardzistą, ale lubię czasem zagrać. W tym przypadku postawiłem pięć euro na zwycięstwo syna. Stawka zakładu wyniosła razy 100 i według informacji, które uzyskałem, nikt inny tego nie zrobił. Dostałem 500 euro i przeznaczę je na dobrą pizzę z synem po jego powrocie - powiedział Alf Magne Foss.

 

Również szef norweskiej ekipy Kurt Atle Arvesen nie wierzył w tak dobry wynik swojego podopiecznego.

 

- Miejsce w pierwszej dziesiątce byłoby dużym sukcesem dla Tobiasa, a on sam liczył na najwyżej piąte miejsce. Przeszedł jednak siebie i zaskoczył nas wszystkich - powiedział.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ w kolarstwie: Tobias Foss z sensacyjnym triumfem w jeździe na czas

 

Norweskie media przypomniały, że w 2010 roku, podczas MŚ także odbywających się w Australii, równie sensacyjnym mistrzem świata w wyścigu szosowym został Thor Hushovd.

 

- Stawka była tak silna, że zwycięstwo Tobiasa jest wręcz niewiarygodne i szokujące. Pokonał największe nazwiska dzisiejszego kolarstwa - skomentował Hushovd.

 

Jens Hauglund, dyrektor sportowy norweskiego zespołu Uno-X, w którym jeździł w latach 2018-2019 Foss, ocenił, że jest on „kompletnym produktem norweskiego systemu sportowego”.

 

„Jego kariera rozwija się według konkretnego planu. Najpierw jako młody talent ukończył nasze elitarne gimnazjum sportowe NTG, później jeździł w norweskim zespole zawodowym, wszedł do drużyny Jumbo Visma, a teraz został mistrzem świata. Można mówić o sensacji, lecz niekoniecznie jest to przypadek.”

 

NTG to sieć kilkunastu szkół sportowych, których celem jest wyłowienie największych talentów. Uczniów kwalifikuje się według oceny ich talentu, przyszłych możliwości i osiągnięć w sporcie młodzieżowym. Pracują według indywidualnego cyklu nauczania, tak aby je połączyć z treningiem w 30 dyscyplinach. Pomimo, że nauka jest w Norwegii bezpłatna, to tu, w ramach motywacji, czesne wynosi 2500 euro rocznie.

 

Koncepcja NTG powstała w 1981 roku i dotychczas byli absolwenci zdobyli 103 medale olimpijskie oraz 240 medali mistrzostw świata na poziomie seniorów oraz 353 na poziomie juniorów.

 

Wśród nich znajdują się m.in. takie nazwiska jak Thor Hushovd, arcymistrz szachowy Magnus Carlsen, biathloniści Ole Einar Bjoerndalen, Emil Hegle Svendsen i Tarjei Boe, alpejczyk Lasse Kjus i skoczkowie narciarscy Anders Fannemel czy Sigurd Pettersen.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie