MŚ w kolarstwie: Dziewiąte miejsce polskiej sztafety mieszanej. Triumf Szwajcarów

Maciej Bodnar

Polska sztafeta mieszana, w składzie: Maciej Bodnar, Kacper Gieryk, Mateusz Gajdulewicz oraz Marta Jaskulska, Dominika Włodarczyk i Agnieszka Skalniak-Sójka, zajęła dziewiąte miejsce w kolarskich mistrzostwach świata w Wollongong. Triumfowali Szwajcarzy.

W każdej drużynie najpierw na trasę ruszała trójka mężczyzn, a następnie trzy kobiety. Łącznie do pokonania było 28,2 km.

Szwajcarzy wyprzedzili o trzy sekundy Włochów oraz o 38 drużynę gospodarzy. Czwarte miejsce, ze stratą 46 sekund, zajęli broniący tytułu Niemcy. Biało-czerwoni stracili do zwycięzców 1.51. Startowało 16 ekip.

Ogromnego pecha mieli Holendrzy. Na półmetku zajmowali trzecie miejsce i wydawało się, że bardzo silna trójka kobiet może powalczyć o złoto, ale zaledwie kilkaset metrów po starcie przewróciła się i boleśnie potłukła Annemiek van Vleuten.

39-letnia mistrzyni olimpijska z Tokio w jeździe indywidualnej na czas została odwieziona do szpitala. "Wszystko posiniaczone. Szczególnie martwię się o prawy łokieć i ramię. Moja przednia opona eksplodowała i rozbiłam się" - napisała na Twitterze zawodniczka, która w tym roku wygrała wszystkie trzy wielkie toury: Giro d'Italia, Tour de France i Vuelta a Espana.

Sztafety mieszane weszły do programu mistrzostw świata w 2019 roku, zastępując jazdę drużynową na czas grup zawodowych.