NHL: Rosyjscy hokeiści niechciani w Pradze

Zimowe
NHL: Rosyjscy hokeiści niechciani w Pradze
fot. PAP
W Czechach rosyjscy gracze nie będą mile widziani z powodu wojskowej inwazji na Ukrainę.

Czeskie MSZ poinformowało dwa zespoły hokejowej ligi NHL przed otwierającymi sezon meczami w Pradze, że rosyjscy gracze nie będą mile widziani z powodu wojskowej inwazji na Ukrainę. Może to nie oznaczać całkowitego odwołania spotkań, ale i tak wpłynie na wizerunek projektu Global Series.

Plan zakłada, że będę to pierwsze mecze zespołów NHL poza Ameryką Północną od początku pandemii. Nashville Predators i San Jose Sharks mają rozegrać spotkania regularnego sezonu. Zaplanowano je na 7 i 8 października w praskiej O2 Arena.

 

W obu drużynach nie ma zbyt wielu Rosjan, ale ich ewentualny udział stał się bardzo kłopotliwy dla gospodarzy. W składzie Nashville występuje napastnik Jakow Trenin, a w San Jose Aleksander Barabanow. Jego klubowy kolega Jewgienij Swiecznikow aktualnie przebywa na obozie treningowym na podstawie umowy próbnej.

 

- Możemy potwierdzić, że czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało list do NHL, aby wskazać, że w tej chwili Republika Czeska lub inne państwo w (bezwizowej) strefie Schengen nie powinno wydawać wiz wjazdowych rosyjskim sportowcom na nasze terytorium – powiedział w oświadczeniu wiceminister spraw zagranicznych Martin Smolek.

 

ZOBACZ TAKŻE: NHL: Zdeno Chara kończy karierę

 

Ministerstwo podało, że poinformowało ligę „o toczących się negocjacjach w sprawie zakazu wjazdu dla tych obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy już wcześniej otrzymali wizy".

 

Kapitan Sharks, Logan Couture, powiedział: „Moim zdaniem jesteśmy zespołem i jeśli tam pojedziemy, chcemy, aby wszyscy z naszej drużyny tam byli".

 

Czechy były jednym z pierwszych krajów UE, które zaprzestały wydawania wiz obywatelom Rosji po lutowej inwazji na Ukrainę. Wyjątkiem są sprawy humanitarne i osoby prześladowane przez reżim prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Po dwóch meczach w Pradze, inne ekipy NHL Colorado Avalanche i Columbus Blue Jackets zagrają dwukrotnie w fińskim Tampere, w dniach 4-5 listopada. W składzie "Lawin" występuje Rosjanin Walerij Niczuszkin.

 

Stanowisko fińskiego rządu w sprawie rosyjskich graczy na razie jest nieznane.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie